Альберт I

187.jpg

Альбе́рт I (фр. Albert Ier; нід. Albert I; 08.04.1875, м. Брюссель, Бельгія — 17.02.1934, с. Марш-ле-Дам, Бельгія) — державний діяч, король Бельгії (з 1909), представник Саксен-Кобург-Готської династії (до 1920), Бельгійської династії (з 1920).

Альберт I

(Albert Ier)

Народження 08.04.1875
Місце народження Брюссель, Бельгія
Смерть 17.02.1934
Місце смерті Марш-ле-Дам, Бельгія
Alma mater Королівська військова академія, Брюссель
Напрями діяльності політика

Життєпис

Початкову й середню освіту здобував приватно. 1892 закінчив Королівську військову школу в м. Брюсселі. 1900 одружився з герцогинею Єлизаветою Баварською (династія Віттельсбахів).

Коронований 23.12.1909, після смерті 17.12.1909 попереднього короля Леопольда II (дядька Альберта І). Правління Альберта І припало на кризовий для Бельгії час Першої світової війни, коли майже всю територію країни було окуповано Німеччиною.

Альберт І цікавився розвитком техніки, спортом і природничими науками, сприяв проведенню в м. Антверпені літніх Олімпійських ігор 1920, активно займався альпінізмом. Загинув унаслідок нещасного випадку під час самостійного сходження на скелю біля с. Марш-ле-Дам. Похований у королівському склепі в соборі Нотр-Дам-де-Лакен у м. Брюсселі.

Діяльність короля

Альберт І розпочав правління зі здійснення реформ. Уперше в бельгійській історії він виголосив присягу не лише французькою, а й нідерландською мовою, що сприяло зростанню його авторитету серед фламандського населення. Невдовзі після сходження на престол запровадив загальний військовий обов’язок та обов’язкову шкільну освіту для дітей віком до 14 років. Відмовився від прав особистого володіння Бельгійським Конго. Унаслідок цього відбулося перетворення Бельгійського Конго на володіння Бельгії як держави, а також адміністративна реформа колоніальної влади.

Під час Першої світової війни Альберт І прийняв командування над бельгійською армією. Німецькі сили, які на бельгійській ділянці фронту переважали бельгійські в кілька разів, окупували більшість території Бельгії, окрім невеликого плацдарму на південному заході країни. Роль Альберта І в обороні Бельгії посприяла зростанню його популярності після завершення війни.

У 1919 за згодою Альберта І було реформовано виборчу систему — вік виборців було зменшено з 25 до 21 року, скасовано майновий ценз, запроваджено рівне виборче право за схемою «одна людина — один голос» (з 1893 частина виборців мала два або три голоси залежно від майнового стану). Крім чоловіків активне виборче право отримали також жінки — вдови та матері загиблих військових. Підготовку до цієї реформи було розпочато після загального страйку 1913, однак її відтермінував початок війни.

Після завершення війни діяльність Альберта І було спрямовано на забезпечення відновлення господарства країни, зокрема із залученням репараційних виплат Німеччини. 1920 він перейменував Саксен-Кобург-Готську династію, представником якої був, на Бельгійську династію (цей крок повторював перейменування Ганноверської династії у Великій Британії на Віндзорську в 1917).

Як прихильник збереження природи, Альберт І заснував перший на території Африки біосферний заповідник — Національний парк Альберта в Бельгійському Конго (тепер — Національний парк Вірунга, Демократична Республіка Конго). У 1930 за його участі було розпочато будівництво суднохідного каналу з м. Льєжа до м. Антверпена (Альберт-канал), важливої транспортної артерії (офіційно відкритий 1946).

Література

  1. D’Ydewalle Ch. Albert, King of the Belgians. London : Methuen & Co, 1935. 304 p.
  2. Сухий О. М. Історія Бельгії. Львів : Піраміда, 2005. 260 с.
  3. Galet É. J. Albert, King of the Belgians, in the Great War: His Military Activities and Experiences Set Down with His Approval. Whitefish : Literary Licensing, 2013. 342 p.
  4. Veranneman de Watervliet J.-M. Belgium in the Great War. Yorkshire : Pen & Sword Military, 2018. 226 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Альберт I // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альберт I (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
01.11.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶