Альбрехт II

Альбрехт II

А́́льбрехт II (нім. Albrecht II; угор. Albert II; чеськ. Albrecht II; 10.08.1397, м. Відень, тепер Австрія — 27.10.1439, с. Лангендорфі, тепер с. Несмей, медьє Комаром-Естергом, Угорщина) — державний діяч, обраний король Німеччини (з титулом «римський король»; з 1438) з династії Габсбургів, король Угорщини, Богемії (з 1437), герцог Австрії (як Альбрехт V; з 1404).

Альбрехт II

(Albrecht II)

Народження 10.08.1397
Місце народження Відень, Австрія
Смерть 27.10.1439
Місце смерті Несмей, Комаром-Естергом, Угорщина
Напрями діяльності політика

Діяльність герцога

У 1404 у віці 7 років після смерті батька Альбрехта IV успадкував престол герцога Австрії. Місце регента лишалося вакантним упродовж 2 років через суперечки щодо цього різних членів династії. У 1406 ним став дядько Альбрехта ІІ Леопольд IV (представник леопольдинської гілки династії Габсбургів). Права останнього на опікунство оспорював герцог Штирії Ернст Залізний. Після смерті Леопольда IV у 1411 Альбрехт ІІ перебрав владу.

Правління Альбрехта ІІ як герцога Австрії позначилося швидким розвитком торгівлі в Австрії та зростанням авторитету центральної влади. Водночас зростав уплив церкви.

Від 1410-х герцог неодноразово запроваджував додаткові податки для євреїв. У 1420 з його ініціативи було організовано вигнання євреїв із Австрії, приводом для якого стало звинувачення в оскверненні гостії представниками єврейської громади м. Енса, однак реальною причиною — підозра у співпраці австрійських євреїв із чеськими гуситами і продажі зброї останнім. Того ж року Альбрехт ІІ узяв участь у першому хрестовому поході проти гуситів (див. Хрестові походи). Його війська воювали аж до розгрому гуситських військ у 1432.

Діяльність короля

У 1422 Альбрехт ІІ одружився з дочкою імператора Священної Римської імперії Сигізмунда I Люксембурга Єлизаветою Люксембурзькою. Це стало наслідком його військового й дипломатичного зближення з імператором Сигізмундом (одним із проявів якого була активна участь Альбрехта ІІ в боротьбі проти гуситського руху). У 1437 після смерті імператора Сигізмунда його було визнано королем Угорщини (під іменем Альберт, рішенням зібрання станів Угорщини) й Богемії (під іменем Альбрехт, рішенням богемського сейму).

Проте владу Альбрехта ІІ в Богемії не було остаточно встановлено через наявність сильної гуситської опозиції; в Угорщині його владу було обмежено умовами домовленостей із угорською знаттю. Таким чином, він став першим представником династії Габсбургів, який об’єднав під своєю владою територію Австрії, Богемії й Угорщини.

У 1438 у м. Франкфурті Альбрехта ІІ було обрано «королем римлян» (титул обраного правителя Священної Римської імперії до його офіційної коронації в м. Римі). 1439 організував похід угорських військ проти османів, війська яких підійшли до кордонів Угорщини. Під час походу помер у військовому таборі.

Похований у базиліці м. Секешфегервара (тепер Угорщина). Могила Альбрехта ІІ розграбована 1543 під час окупації міста османською армією разом із іншими похованнями королів Угорщини. Будівля базиліки, у якій його було поховано, згоріла 1601 під час короткочасного зайняття міста військами Лаврентія Бріндізійського.

Література

  1. Hödl G. Albrecht II: Königtum, Reichsregierung und Reichsreform 1438–1439. Wien; Köln : Böhlau, 1978. 216 p.
  2. Hödl G. Habsburg und Österreich 1273–1493. Gestalten und Gestalt des.österreichischen Spätmittelalters. Wien; Köln; Graz : Böhlau, 1988. 274 p.
  3. Цьольнер Е. Історія Австрії / Пер. з нім. Львів : Літопис, 2001. 712 с.
  4. Белоусов М. Р. Монархи государств Западной Европы от Средневековья до современности. Историческая география и генеалогия. Казань : Казанский университет, 2014. 403 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Альбрехт II // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альбрехт II (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
05.11.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶