Алькові

Алькові. Іпатка тихоокеанська (Fratercula corniculata)

Алько́ві (Alcidae) — родина морських птахів ряду сивкоподібних.

Таксономія і характеристика

До складу алькових входить 10 родів та 24 види, серед яких найбільш відомими є гагарки, люрик, топорик та інші іпатки, кайри, чистуни.

Особливості будови

Зовні нагадують пінгвінів, з якими не мають безпосередніх родинних зв’язків. Середні розміри: довжина тіла — 15–45 см, маса — 0,85–1 кг. Мають контрастне чорно-біле забарвлення.

Спосіб життя

За винятком безкрилої гагарки (Pinguinus impennis), вміють літати, добре плавають і здатні пірнати на глибину до 100 м. Більшу частину життя проводять у відкритому морі, на віддалі від берегів, де живляться дрібною рибою та крилем. Під час линяння не здатні до польоту. На суходолі незграбні, пересуваються, як пінгвіни, на задніх лапах із випрямленим тілом. Алькові — моногамні (див. Моногамія). Гніздяться у квітні — травні змішаними величезними колоніями — пташиними базарами, обираючи для цього невеликі уступи чи ніші на майже прямовисних скелях на висоті 40–50 м. У кладці 1–2 яйця масою близько 200 г. Здебільшого алькові відкладають яйця на голу скелясту поверхню, де самиця та самець по черзі насиджують їх приблизно 35 діб. Зеленкуваті або блакитні з темними плямами яйця мають конічну форму — що є дуже важливим пристосуванням з урахуванням особливостей місць гніздування.

Географічне поширення та екологія

Алькові — холодолюбні морські птахи. У літній період поширені переважно в полярних широтах Північної півкулі. На півдні трапляються в місцях холодних поверхневих течій поблизу Мексики та Каліфорнії. Узимку мігрують у південніші райони.

Додатково

У 19 ст. гагарки були об’єктами хижацького промислу, внаслідок чого їхня чисельність значно зменшилася, а гагарку велику взагалі знищено.

Література

  1. Коблик Е. А. Разнообразие птиц : в 4 ч. Москва, 2001. Ч. 2.
  2. Gavin T., Wills M., Székely T. Phylogeny of Shorebirds, Gulls, and Alcids (Aves: Charadrii) from the Cytochrome-B Gene: Parsimony, Bayesian Inference, Minimum Evolution, and Quartet Puzzling // Molecular Phylogenetics and Evolution. 2004. № 30 (3). P. 516–526.
  3. Aversa T. Birds of British Columbia and the Pacific Northwest: a Complete Guide. Victoria ; Vancouver ; Calgary, 2018.

Автор ВУЕ

С. В. Межжерін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжерін С. В. Алькові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алькові (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶