Альнпек, Ян

А́льнпек, Ян (Альнпех, Йоганн) (нім. Alnpech, Johann; лат. Alembek, Joannes; також зустрічаються варіанти написання прізвища: Alembek, Allembeg, Alempech, Alnpech, Alnpek, Almpek, Allembege та імені: Jan) (?, Львів, тепер Україна — 1636, м. Львів, тепер Україна), громадський і політичний діяч, купець, аптекар, автор першого друкованого опису м. Львова.

Альнпек, Ян

Народження невідомо«невідомо» не є числом
Місце народження Львів
Смерть 1636
Місце смерті Львів
Напрями діяльності політика, торгівля

Життєпис

Батько Г. Альнпек переїхав із м. Фрайбурга (тепер Німеччина) до м. Львова 1567 і одружився з матір’ю Я. Альнпека. Я. Альнпек народився наприкінці 1560-х або на поч. 1570-х. У ранньому підлітковому віці (1582–1586) навчався у м. Вроцлаві аптекарській справі. 1588 після смерті батька повернувся до м. Львова й почав займатися професійною діяльністю. На початку 1590-х продовжив навчання в Падуанському університеті.

Повернувся до м. Львова близько 1597. Через борги потрапив до в’язниці (звільнений не раніше, ніж у 1598). З 1602 брав активну участь у політичному житті міста. 1603 позбавлений міського громадянства (повернуто 1607 спеціальним декретом короля Сигізмунда III). Після цього повернувся до активного політичного життя, у 1630 обіймав посаду бурмістра м. Львова.

У 1603–1605 Я. Альнпек на замовлення Г. Брауна підготував опис м. Львова для атласу «Міста земного світу» («Civitates Orbis Terrarum») (атлас видано у 1572–1617 у 6 томах). Опис Я. Альнпека у скороченому вигляді увійшов до останнього тому видання як супровідний текст до мапи міста. Твір має важливе значення для дослідження топографії, економічної й соціальної історії м. Львова ранньомодерного часу. У Центральному державному історичному архіві у Львові збереглися власноручні виписки Я. Альнпека з документів міської влади м. Львова 15 ст., які він використовував як підготовчий матеріал для цієї праці (оригінали документів, виписки з яких він підготував, частково втрачено), а також примірник повного нередагованого рукопису твору.

У новий час у польському перекладі Й. Бонковського твір уперше видано без наукового опрацювання 1816 в журналі «Pamiętnik Lwowski» за публікацією в атласі. У 1930 повний текст твору за рукописом впровадив у науковий обіг С. Рахвал, опублікувавши його науковий переклад і аналіз у книжковій серії «Wschód: wydawnictwo do dziejów i kultury ziem wschodnich rzeczypospolitej Polskiej». Українською мовою фрагменти з опису Я. Альнпека опубліковано без згадки про ім’я перекладача у 2003.

Твори

  • Rachwał S. Jan Alnpek i jego «Opis miasta Lwowa» z początku XVII w. Lwów : Druk Ukończono, 1930. 55 s.
  • Альнпех Й. Опис міста Львова // Незалежний культурологічний часопис «Ї». Львів, 2003. Ч. 29. С. 14–16.

Література

  1. Janeczek A. Studia nad początkami Lwowa. Bilans osiągnięć i potrzeb badawczych // Rocznik Lwowski. 1993–1994. Warszawa : Instytut Lwowski Warszawa, 1994. P. 7–36.
  2. Осіпян О. Л. «Topographia civitatis Leopolitanae» Іоганна Алембека початку XVII ст. як джерело з історії Львова: коґнітивна рамка, наративні стратегії // Український історичний журнал. 2010. № 4. С. 192–222.
  3. Осипян А. Л. Межконфессиональные отношения в поликультурной среде Пограничья на примере Львова XVII в.: языки описания и самоописания // Религиозные традиции Европы и современность: изучение и преподавание в российских и зарубежных университетах. Иваново : [б. и.], 2011. С. 298–313.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Альнпек, Ян // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альнпек, Ян (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶