Альтруїзм у біології

Собака вигодовує тигренят

Альтруї́зм (фр. altruisme, від лат. alter — інший) — дії організму, які забезпечують репродуктивний успіх інших особин свого або навіть інших видів собі на шкоду. Іноді трактують як поведінку, що сприяє виживанню іншої особини за рахунок самопожертви альтруїста. Найчастіше у такому разі йдеться про самопожертву матері на користь дитинчат.

Ознаки альтруїзму

Справжня альтруїстична поведінка — це сукупність дій особини або групи особин, спрямована на зниження власного репродуктивного потенціалу на користь репродуктивного потенціалу інших особин. Ключовою ознакою альтруїстичної поведінки є самопожертва, зниження власного репродуктивного потенціалу на користь успіху інших особин — членів популяції, популяції в цілому або на користь представників інших біологічних видів.

Приклади альтруїзму у тварин

Приклади альтруїстичної поведінки: кішка чи собака захищають потомство від більшого й сильного хижака або приймають і вигодовують осиротілих кошенят, цуценят, мишенят, білченят, курчат, каченят тощо; дельфіни підтримують пораненого одноплемінника та допомагають йому дихати атмосферним повітрям або підштовхують новонародженого дельфіна до поверхні води для здійснення першого вдиху; гієнові собаки вигодовують чужих дитинчат своєї зграї; крокодили, моржі, ведмеді піклуються про осиротілих дитинчат; пінгвіни охороняють чужих пташенят нарівні зі своїми в так званих яслах; дрозди та інші птахи звуковими сигналами попереджають про наближення хижака, виявляючи власне місцезнаходження. Альтруїстична поведінка поширена серед соціальних тварин, зокрема перетинчастокрилих комах. Усі робочі особини в мурашнику або бджоли у вулику проявляють альтруїстичну поведінку щодо однієї самки (цариці), забезпечуючи її життя та успішне розмноження.

Виникнення статевого розмноження — теж певною мірою результат альтруїзму (соматичні клітини «відмовляються» від репродуктивного потенціалу на користь статевих клітин (гамет), які не виконують жодних інших функцій, обслуговуються та охороняються соматичними клітинами).

Теорія родинного добору

З погляду теорії еволюції, позірну суперечність (ніби альтруїзм не сприяє виживанню особини або її потомства, а отже, неефективний для закріплення такої поведінки в еволюційному доборі) спростовує теорія родинного добору, або кін-добору, яку розробив еволюціоніст В. Д. Гамільтон (Велика Британія; 1936–2000). Кін-добір, який зберігає генетичну основу альтруїзму, — специфічний вид групового добору, спрямований на збереження ознак, що сприяють виживанню близьких родичів особини. Суть теорії кін-добору популярно сформулював біолог Дж. Холдейн (Велика Британія; 1892–1964): «готовий віддати одне своє життя, щоб врятувати двох рідних братів або вісім кузенів». Генетична суть еволюції полягає в поширенні або втраті певних алелів генів, наявних у популяції. Кін-добір сприяє збереженню алелів, властивих альтруїстичній особині не в її прямих нащадках, а в нащадках інших споріднених їй особин, що також мають ці алелі. У генофонді алель присутній у вигляді безлічі копій, в організмі — зазвичай тільки в одній копії, тому в разі самопожертви особини заради інших організмів, які мають копії того самого алеля, алель зберігається, а кількість його копій збільшується. Якщо кількість збережених при цьому копій алеля перевищує кількість пожертвуваних копій, то алелі, що формують у своїх носіїв альтруїстичну поведінку, будуть підтримані природним добором і поширяться в популяції.

Правило Гамільтона

Правило сформулював В. Гамільтон у 1963. Пояснює поширення альтруїзму в популяції: алелі, які за певних умов зменшують шанси особин на розмноження, можуть поширитися в популяції, якщо величина вкладу в розмноження інших особин більша, ніж ціна допомоги. Математичний вираз правила Гамільтона: RB > C, де R — це ступінь споріднення, B — репродуктивний виграш бенефіціара альтруїзму (кількість потомства, що продукує бенефіціар унаслідок допомоги альтруїста), C — репродуктивна вартість самопожертви альтруїста (кількість потомства, яке альтруїстична особина могла б продукувати замість акту альтруїзму). Альтруїстична поведінка особини корисна для популяції (забезпечує перевагу у виживанні порівняно з популяціями, в яких мало альтруїстів).

Література

  1. Hamilton W. D. The Evolution of Altruistic Behavior // The American Naturalist. 1963. Vol. 97. № 896. P. 354–356.
  2. Smith J. M. Group Selection and Kin Selection // Nature. 1964. № 201 (4924). P. 1145–1147.
  3. Марков А. В. Эволюция кооперации и альтруизма: от бактерий до человека // Проблемы эволюции. 2009. URL: http://evolbiol.ru/altruism.htm
  4. Докінз Р. Егоїстичний ген / Пер. з англ. Я. А. Лебеденко. Харків : Книжковий Клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2017. 544 с.

Автор ВУЕ

Я. О. Межжеріна

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжеріна Я. О. Альтруїзм у біології // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альтруїзм у біології (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
07.07.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶