Альфа Центавра

А́льфа (α) Цента́вра (латинізов. α Centauri; інші назви — Рігель Кентаврус (Rigil Kentaurus), Толіман (Toliman)) ― найближча до Сонця кратна зоряна система.

Характеристика системи

Потрійна система α Центавра складається з двох зір α Центавра А й α Центавра В, які обертаються еліптичними орбітами навколо спільного центра мас з періодом ~80 років за відстані між компонентами від ~34 а. о. (в апоастрі) до ~11,2 а. о. (у періастрі) та третьої зорі ― α Центавра С чи Проксима, яка обертається навколо спільного центра мас з подвійною α Центавра АВ з періодом більш ніж 100 000 років, можливо навіть близько до мільйона років, на відстані ~3960 а. о. Обертання зір у парі є найстійкішим, тому третій компонент завжди гравітаційними силами відкидається від пари зір на віддаленішу орбіту.

Подвійність зорі α Центавра АВ може бути виявлена тільки за допомогою телескопа, а третій компонент ― Проксима ― на небі перебуває від головних компонентів системи на відстані 2,2°, тож тільки завдяки руху зір у космічному просторі зроблено висновки, що вони гравітаційно пов’язані. Тобто, Проксима належить до системи α Центавра АВ, а її ім’я означає «найближча» тому, що рухаючись своєю орбітою, на тепер вона перебуває ближче до Сонця, ніж інші зорі. Зокрема, промінь світла від α Центавра АВ доходить до Сонця за 4,37 світлового року, а від Проксими ― за 4,23 світлового року.

Характеристика компонентів системи

Головні компоненти цієї потрійної системи ― зорі сонячного типу. Маса зорі α Центавра А дорівнює 1,08М, діаметр, як і маса, трішки більше, ніж у Сонця, тому й світність більша за сонячну. Маса компонента В на 12 % менша за масу Сонця, менший діаметр, а температура поверхні близька до 4 500 К. Третя компонента ― Проксима ― це зоря 11m, її відносять до червоних карликових зір. Температура її поверхні ~3000 К, маса приблизно у 8 разів менша, ніж у Сонця, а діаметр у 7 разів менший за сонячний. Зорі такого типу час від часу спалахують. Природа спалахів (типу UV Cet) така сама, як у Сонця, але вони набагато потужніші. Крім того, Проксима є потужнішим джерелом рентгенівського випромінювання (див. Рентгенівські промені), ніж Сонце.

Можливі планети

Потрійна система α Центавра найближча до нашої сонячної, а її головні компоненти дуже схожі на Сонце, тому вчені активно шукали прояви, які б свідчили про наявність навколо цих зір планетоподібних супутників. Установлено радіуси екосфер ― це ~2,68 а. о. навколо α Центавра А та ~2,34 а. о. навколо α Центавра В. Отримано інформацію про планету з масою, близькою до земної, на відстані ~0,04 а. о. від компоненти α Центавра В, та під час подальших досліджень цьому не знайдено підтвердження. Згідно з повідомленням від Європейської південної астрономічної обсерваторії, після тривалих спостережень навколо червоного карлика відкрито планету з масою в 1,3 рази більшою за земну й періодом обертання 11,2 доби. Така мала відстань до свого світила й те, що Проксима ― це червоний карлик, який спалахує, роблять існування життя зрозумілої нам форми малоймовірним.

Література

  1. Зигель Ф. Ю. Астрономическая мозаика. Москва : Наука, 1987. 176 с.
  2. Суркова Л. П. Звезды и звездные группировки в нашей Галактике. 2-е изд. испр. и доп. Чита : Забайкальский государственный гуманитарно-педагогический университет, 2005. 1734 с.
  3. Beech M. Alpha Centauri: unveiling the secrets of our nearest stellar neighbor. Cham : Springer, 2015. 298 p.
  4. Планета Проксимы Центавра // Вселенная. Пространство. Время. 2016. № 9 (146). С. 15.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чінарова Л. Л., Андронов І. Л. Альфа Центавра // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альфа Центавра (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
25.07.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶