Альянс (у міжнародних відносинах)

Російський плакат присвячений «Антанті» — альянсу Великої Британії, Французької республіки, Російської імперії

Альянс — союз між державами для досягнення спільних цілей у певний час; об’єднання окремих осіб, політичних партій, громадських організацій на основі договірних зобов’язань.

Розрізняють альянси особистісні, сімейні, групові, партійні, воєнні, політичні, економічні, міжнародно-кооперативні тощо. Найчастіше поняття вживається щодо міждержавних союзів. Альянси у відносинах між державами, як правило, спрямовані на взаємну підтримку сторін у разі агресії інших держав чи на утвердження взаємних інтересів. Міждержавні альянси бувають двосторонніми і багатосторонніми, таємними і відкритими, простими й високоорганізованими, коротко- і довготривалими, а також безпосередньо спрямованими на перемогу у війні чи на її відвернення.

За сучасних умов міждержавні альянси створюються переважно з метою досягнення необхідного балансу сил і забезпечення національної безпеки тих чи тих держав. Приклади міждержавних альянсів: Троїстий А. (1668), Священний союз (1815), Організація Північноатлантичного договору (Північноатлантичний альянс, НАТО; 1949), Варшавський пакт (1955) тощо. З 1939 термін «Альянс» використовують для характеристики західних держав, що стали учасниками антигітлерівської коаліції (Західний Альянс).

Література

  1. Цимбалістий В. Ф. Теорія міжнародних відносин. Львів : Новий Світ-2000, 2009. 360 с.
  2. Толстов С. В. Міжнародна система початку ХХІ століття // Зовнішні справи. 2013. № 10. С. 8–13.
  3. Вонсович О. С. Роль Північноатлантичного альянсу у боротьбі із сучасними «жорсткими» та «м’якими» загрозами // Грані. 2015. № 9. С. 28–33.

Див. також

Автор ВУЕ

В. П. Горбатенко

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Горбатенко В. П. Альянс (у міжнародних відносинах) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Альянс (у міжнародних відносинах) (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
14.08.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶