Алюмінієва хвороба кісток

Алюмі́нієва хворо́ба кісто́костеодистрофія, спричинена інтоксикацією Алюмінієм. Джерелами надходження алюмінію до організму людини є атмосферне повітря, лікарські препарати, косметичні засоби, засоби побутової хімії, вода, продукти харчування та окремі харчові добавки, використання алюмінієвого посуду, пакувальних матеріалів і виробничого обладнання на основі Алюмінію.

Масова частка Алюмінію в організмі людини становить 1·10–15 %. Алюміній бере участь у формуванні епітеліальної та сполучної тканин, процесах регенерації кісткової тканини, в обміні Фосфору. Алюміній концентрується у сироватці крові, легенях, печінці, кістках, нирках, входить до структури оболонок нервових клітин головного мозку людини. Добова потреба організму в алюмінії — 49 мг.

Важливу роль у патогенезі інтоксикації Алюмінієм відіграють конкурентні відносини його з Фосфором і Кальцієм. Надлишок Алюмінію в організмі знижує затримання в ньому Кальцію, зменшує адсорбцію Фосфору, що призводить до зниження рівня АТФ у крові та порушення процесів фосфорилювання; одночасно в 10–20 разів збільшується вміст Алюмінію в кістках, печінці, сім’яниках, мозку і, особливо, паращитоподібній залозі, розвивається остеомаляція чи вторинний остеопороз. Клінічно остеомаляція, так само як і остеопороз, часто перебігають безсимптомно або можуть проявитися генералізованою слабкістю м’язів, болем у кістках і переломами, які виникають зазвичай за мінімальної травми у ділянці тіл хребців або шийки стегна.

Стандартною процедурою для діагностики алюмінієвої хвороби кісток є остеоденситометрія (або рентгенівська денситометрія двохенергетична, DEXA): оцінювання кісткової маси з виміром її безпосередньо маси, а також мінеральної щільності кісткової тканини.

Література

  1. Кузьмінов Б.П., Зазуляк Т. С., Агіар Даніель А. М. де, Харчук Р. В. Алюміній як контамінант харчових продуктів // Проблеми харчування. 2013. № 1. С. 65–68.
  2. Семчишин М. Г. Вміст токсичних металів свинцю та алюмінію у хворих у гострому і проміжному періодах при черепно-мозковій травмі легкого і середнього ступенів тяжкості // Клінічна та експериментальна патологія. 2016. Т. XV. № 3 (57). С. 89–92.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Масік Н. П. Алюмінієва хвороба кісток // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алюмінієва хвороба кісток (дата звернення: 7.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶