Алісов, Михайло Іванович

Алі́сов, Миха́йло Іва́нович (30.05.1830, с. Панки, тепер Губкінський р-н, Бєлгородська область, Російська Федерація — 1898, м. Ялта, тепер АР Крим, Україна) — винахідник у галузі поліграфії, творець набірно-друкувальної машини та гектографа (див. Гектографія).


Алісов, Михайло Іванович

(Алисов, Михаил Иванович)

Народження 1830
Місце народження Панки
Смерть 1898
Місце смерті Ялта (АР Крим)
Alma mater Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна
Напрями діяльності поліграфія

Життєпис

Народився у дворянській сім’ї. Навчався в Курській гімназії та Харківському університеті (тепер Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна), отримав ступінь кандидата природничих наук. Під час навчання в університеті працював на фізико-математичному факультеті. Після закінчення університету переїхав до м. Санкт-Петербурга, де вступив до департаменту торгівлі й мануфактури та дослужився до чину колезького секретаря. З 1864 займався винахідництвом, пошуками можливості механізації процесу листування й тиражування документів.

Творча діяльність

«Скоропечатник»

Першим винаходом Алісова став розроблений у 1869 розмножувальний апарат ― гектограф, названий ним «Поліграфія». Гектографічний друк набув популярності як спосіб розмноження листівок, рекламних проспектів та іншої малотиражної документації. На початку 1870-х створив машину для набирання текстів, яку назвав «Скоропечатником», але оформив її як винахід лише у 1876, отримавши патент у Російській імперії. «Скоропечатник», побудований на абсолютно оригінальному принципі, був водночас друкарською та набірною машиною. Апарат уперше продемонстровано 1873 на Всесвітній виставці у м. Відні. На Всесвітніх виставках у містах Філадельфії (1876) й Парижі (1878) «Скоропечатники» мали великий успіх, отримали схвальні відгуки поліграфістів світу й були відзначені медалями. Медаль Алісову за його винахід присудило також Російське імператорське технічне товариство. 1879 отримав патент Російської імперії на спосіб розмноження тексту, малюнків і креслень за допомогою спеціального чорнила та паперу, винайшов також фотомеханічний спосіб виготовлення матриць для нотного набору.

Попри світове визнання винаходів, не отримав допомоги уряду для розвитку власного виробництва. Його ідеї послугували поштовхом до створення іншими винахідниками досконаліших технічних засобів. Винаходи були запатентовані лише в Російській імперії, що уможливило їхнє використання іноземними конкурентами. На початку 1880-х у країнах Європи та Америки почало стрімко розвиватися виробництво розмножувальних апаратів для швидкого тиражування документів. Спектр моделей таких апаратів розширявся, але всі вони діяли за технологічною схемою, розробленою Алісовим. Згодом гектографічний друк витіснили інші друкарські способи, однак конструкцію барабана «Скоропечатника» практично без змін використовують у багатьох принтерах великих електронно-обчислювальних машин.

Визнання

На вшанування пам’яті Алісова на його честь названо вулицю в м. Губкіні Бєлгородської області Російської Федерації.

Праці

  • Объяснительная записка к Скоропечатнику. Санкт-Петербург, 1874.
  • Пишущая машина. С приложением описания машины. Санкт-Петербург, 1876.
  • Полиграфия или Новый способ размножения текста, рисунков, чертежей и пр., изобретенная М. И. Алисовым. Санкт-Петербург, 1879.
  • Полиграф, способ копирования. Ист. очерк. Санкт-Петербург, 1881.

Література

  1. Щербаченко В. «Скоропечатник» Алисова // Белгородский численник 1995 год. Белгород, 1995. С. 69–70.
  2. Алисов Михаил Иванович // Календарь знаменательных и памятных дат Белгородской области на 2007. Белгород, 2006. С. 67.
  3. Алисов Михаил Иванович // Б. И. Осыков. Родного Белогорья имена : литературно-краеведческие рассказы и очерки, хроника жизни и творчества замечательных белгородцев. Белгород, 2010. С. 120–122.
  4. Мандель Б. Р. Книжное дело и история книги : в 2 ч. Москва : Директ-Медиа, 2014. Ч. 2. 422 с.
  5. Родоначальник оперативной полиграфии // Белгородские новости. 2015. URL: http://www.belnovosti.ru/nb/rodonachalnik-operativnoy-poligrafii
  6. Алисов Михаил Иванович // Горенка. URL: http://gorenka.org/index.php/zemlyaki/1230-alisov-mikhail-ivanovich

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Торопчинова К. Л. Алісов, Михайло Іванович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Алісов, Михайло Іванович (дата звернення: 4.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶