Амброзія (міфологія)

Амбро́зія (грец. ἀμβροσία, букв. — властива безсмертним, божественна, від ἀ… — не і βροτός — смертний), амброcія, амвросія — багатозначний термін:

1) У давньогрецькій міфології — їжа олімпійських богів, що разом із нектаром (напоєм богів) підтримувала їх безсмертя та вічну юність. За найдавнішими уявленнями греків у богів є лише особливий напій — нектар і нема особливої їжі.

В «Іліаді» Гомера амброзією названо запашну мазь, якою змащують тіло, чи волосся. В «Одіссеї» Гомера згадується, що голуби приносять Зевсові амброзію; тут йдеться про все, що споживали боги, тобто і про нектар. В останніх розділах «Одіссеї» та у поетів після Гомера амброзія і нектар уже розрізняють як їжу та напій богів. Боги годували амброзією також своїх коней. Іноді амброзію діставали й смертні, які здобули ласку богів (Геракл). В індійській міфології відповідником амброзії є амрита.

2) Одна з гіад (дочок Атласа і Плейони), яка була годувальницею Діоніса.

Література

  1. Кун М. Легенди і міфи стародавньої Греції / Пер. з рос. О. Іванченко. Київ : Мистецтво, 1996. 472 с.
  2. Morford M., Lenardon R. J., Sham M. Classical Mythology. 11th ed. New York : Oxford University Press, 2018. 792 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Амброзія (міфологія) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амброзія (міфологія) (дата звернення: 7.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶