Амвросіївка

Будівля районної адміністрації

Амврóсіївка — місто, адміністративний центр Амвросіївського району Донецької області, Україна.

Географічне положення

Місто розташоване на сході Донецької обл., біля витоків р. Мокрий Яланчик, за 55 км від обласного центру м. Донецька та за 18 км від кордону з РФ.

Територія — 19,4 км2.

Історична довідка

Засноване 1869 як пристанційне робітниче селище під час будівництва Курсько-Харківсько-Азовської залізниці.

Назву «Амвросіївка» дістало за іменем донського старшини Амвросія Луковкіна, який 1777 заснував у цій місцевості хутір.

1896 розпочато будівництво цементних заводів (станом на 1917 їх було 3).

Від 1938 — місто.

У 1942–1943, під час Другої світової війни, Амвросіївка окупована військами нацистської Німеччини. Визволена в серпні 1943.

У радянський час місто — один із найбільших центрів промисловості будівельних матеріалів.

З квітня 2014 — у зоні проведення Антитерористичної операції на Сході України. Окуповане місто потрапило у список населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Інфраструктура міста та житлові квартали сильно постраждали від обстрілів російських військ.

Клімат

Клімат помірно континентальний, середні температури січня — -7 °С, липня — +21 °С, середньорічна кількість опадів — 450–500 мм на рік.

Населення

Загальна кількість населення — 18,4 тис. осіб (2017, оцінка). Мовна структура (2001, перепис): 27,91 % зазначили рідною мовою українську, 71,3 % — російську, 0,28 % — вірменську, 0,1 % — ромську, 0,08 % — білоруську, 0,01 % — болгарську, грецьку та молдавську. Природний і механічний приріст населення — від’ємний.

Господарство

Базове підприємство, що започаткувало формування міста — Амвросіївський цементний комбінат (засн. 1896). Відтоді неодноразово реконструювався та розширювався. У складі комбінату 4 цементні заводи. Серед них і завод азбестоцементних труб, який експлуатував Амвросіївське родовище мергелів. Працював до початку 2014.

Функціонували також заводи: залізобетонних конструкцій, сталеливарний, комбікормовий; підприємства харчової промисловості.

Працювали Будинок побуту, відділення банків і страхових компаній, 2 супермаркети та ін. торговельні заклади, ательє, друкарня, майстерня з виготовлення меблів, відділення «Укрпошти» та «Нової пошти».

Транспорт

У місті — залізнична (на магістралі Харків — Ростов-на-Дону) та автобусна станції. Міські перевезення в Амвросіївці здійснював кільцевий автобус, функціонували міжміське та міжнародне автобусне сполучення.

Культура, освіта

В Амвросіївці — 4 загальноосвітні школи, загальноосвітня школа-інтернат, школа мистецтв, державний професійно-освітіній заклад «Амвросіївський професійний ліцей», Амвросіївський індустріальний технікум.

У місті — стадіон «Цементник», з 1955 діяла дитяча спортивна школа.

У Будинку творчості дітей та юнацтва працювали гуртки різного спрямування. Діяли районний палац культури, історико-краєзнавчий музей, Центр культури й дозвілля «Вікторія» на базі кінотеатру, танцювальний клуб, бібліотеки.

Функціонували Центральна районна лікарня, поліклініка, районне товариство Червоного Хреста України.

На правому березі р. Кринки в районі Амвросіївки (на пл. бл. 200 м²) розташована археологічна пам’ятка — пізньопалеолітичний комплекс Амвросіївська стоянка й кістковище бізонів (див. Амвросіївський комплекс).

Уродженці

Амвросіївка — батьківщина Героїв Радянського Союзу В. Вощенка та В. Єсауленка, художника, члена Спілки художників УРСР А. Лимарєва.

Література

  1. Лаврів П. І. Історія південно-східної України. Львів, 1992.
  2. Довжук І. В. Індустріальний Донбас в історії розвитку економіки Наддніпрянської України (друга половина ХІХ — початок ХХ ст.). Луганськ, 2009.
  3. Чисельність наявного населення України на 1 січня 2017 року. Київ, 2017.

Автор ВУЕ

Ю. О. Кисельов


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.07.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶