Амебіаз

Амебіа́з (від грец. ἀμοιβή — зміна, перетворення), амебна дизентерія — захворювання шлунково-кишкового тракту, збудниками якого є деякі види амеб, переважно дизентерійна амеба (Entamoeba histolytica).

Збудника амебіазу вперше виявив у Росії 1873–1875 Ф. Леш та описав його морфологію (ядро амеби та включення в протоплазму). Учений також заклав підвалини дослідження амебіазу — вперше описав патологоанатомічні зміни в кишківнику, здійснив експериментальне зараження собак фекаліями хворого та довів патогенність виявленої амеби. У циклі розвитку збудника є дві стадії: вегетативна (трофозоїт) і спокою (циста). Джерелом інвазії є хвора на амебіаз людина або цистоносій. Інфікування відбувається через брудні руки, потрапляння до травного тракту харчових продуктів (сирих овочів, фруктів, зелені) або напоїв зі зрілими цистами, орально-анальні статеві контакти. Трофозоїт, на який перетворюється циста в тонкій кишці, проникає в слизову оболонку товстої кишки й викликає рецидивний геморагічно-виразковий коліт. Збудники здатні проникати до черевної порожнини, печінки, легень та головного мозку й спричиняти амебні абсцеси. Цисти амеби гинуть при кип’ятінні води та термічній обробці страв. Інкубаційний період триває від 1 тижня до 4 місяців, людина хвора на амебіаз, є заразною для осіб, що контактують із нею. У вологому середовищі цисти заразні впродовж декількох тижнів.

Діагностика

Основний симптом амебіазу — часті рідкі випорожнення з домішками слизу і крові від 4–5 до 10–20 разів на добу, що можуть супроводжуватися болем у животі. Амебіаз має схильність до хронічного перебігу із чергуванням періодів загострень і ремісій.

Діагностують амебіаз за допомогою протозооскопії випорожнень. Під час лікування амебіазу найефективнішим є застосування метронідазолу, тинідазолу за різними схемами залежно від форми захворювання. Прогноз за своєчасного встановлення діагнозу сприятливий, у решті випадків — сумнівний або несприятливий.

Профілактика

Головними напрямами профілактики амебіазу є виявлення, санація хворих і цистоносіїв, диспансеризація реконвалесцентів (видужуючих), дотримання правил особистої гігієни. При перебуванні в районах ендемічного поширення Еntamoeba histolytica важливо пильно дотримуватися гігієни харчування.

Література

  1. Козько В. М., М’ясоєдов В. В., Соломенник Г. О. та ін. Медична паразитологія з ентомологією. Київ : ВСВ «Медицина», 2015. 336 с.
  2. Пономаренко В. Я., Булавіна В. С. Амебіаз тварин та людини (огляд літератури) // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини. 2017. Вип. 35 (2.2). С. 85–90.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Козько В. М., М’ясоєдов В. В., Мещерякова І. П. Амебіаз // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амебіаз (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
27.12.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶