Американо-іспанська війна 1898

Американські війська висаджуються на Кубі біля м. Сантьяго-де-Куба

Америка́но-іспа́нська війна́ 1898 — конфлікт між США та Іспанією, який припинив іспанське колоніальне правління в Південній та Північній Америці й спричинив заволодіння США територіями в західній частині Тихого океану та Латинській Америці (25.04.–12.08.1898).

Американо-іспанська війна 1898

Назва Війна між США та Іспанією
Короткий опис Війна, пов’язана з початком 1895 на Кубі збройного повстання за незалежність від Іспанії
Відбулося 1898
Початок 20 .04. 1898
Закінчення 12 .08. 1898
Статті на порталі Сполучені Штати Америки, Іспанія


Передумови і початок

Розв’язання Американо-іспанської війни пов’язано з початком 1895 на Кубі збройного повстання за незалежність від Іспанії. Цей конфлікт завдав шкоди інвестиціям США на острові. Його наслідком стало майже цілковите припинення торгівлі США з кубинськими портами, річні обсяги якої сягали 100 млн дол.

Важливу роль у втручанні США відігравали й гуманітарні причини. У боротьбі з повстанцями іспанська влада формувала т. з. «концентраційні зони», де штучно створювалися умови для голоду й спалаху епідемій, унаслідок чого загинули тисячі людей.

У повстанні проти Іспанії брало участь багато кубинців, які певний час мешкали в США й отримали громадянство. Після початку повстання в м. Гавані (січень 1898) американське військове командування ухвалило рішення спрямувати на Кубу панцерний крейсер «Мен» для захисту американських громадян. 15.02.1898 корабель затонув у бухті м. Гавани внаслідок вибуху, причини якого дотепер залишаються невідомими.

19.04.1898 Конгрес США ухвалив постанову про підтримку прагнення Куби до незалежності й висунув вимогу до Іспанії вивести війська з острова. 23.04.1898 Іспанія розірвала дипломатичні відносини зі США та оголосила їм війну. Датою початку війни з боку США, відповідно до постанови Конгресу, формально вважають 20.04.1898.

Головні театри війни

Бойові дії велися на двох театрах війни. На тихоокеанському — 01.05.1898 в Манільській затоці ескадра флоту США під командуванням комодора Дж. Дьюї розгромила іспанську ескадру під командуванням контр-адмірала П. Монтехо. Результатом битви стала втрата Іспанією флоту на Тихому океані й захоплення США стратегічно важливої Манільської затоки. Це дало поштовх початку війни за незалежність Філіппін від Іспанії під керівництвом першого президента Філіппін Е. Агінальдо. Після остаточної поразки Іспанії на цьому театрі війни 12.06.1898 представники підконтрольних повстанцям муніципалітетів ухвалили Декларацію про незалежність Філіппін. США не визнали цю декларацію, наслідком чого стала Американо-філіппінська війна. 20.06.1898 підрозділ ВМС США зненацька, не зустрівши суттєвого опору, захопив іспанський о. Гуам.

На карибському театрі війни основні події були пов’язані з введенням військ США на Кубу. 22.06.1898 війська США висадилися поблизу м. Сантьяго-де-Куба. Унаслідок тактичної поразки США розпочалася позиційна війна. Під час неї США отримали підтримку з боку кубинських повстанців, які розгорнули партизанські дії в тилу іспанських військ. 01.07.1898 війська США взяли в облогу м. Сантьяго-де-Куба й водночас провели висадку в стратегічно важливій затоці Гуантанамо. 03.07.1898 ескадра США розгромила ескадру флоту Іспанії під час морського бою біля м. Сантьяго-де-Куба. Після втрати підтримки з моря іспанські війська на Кубі не чинили серйозного опору, о. Пуерто-Ріко взято майже без опору після блокади портів і висадки американських військ 25.06.1898.

Бойові дії було офіційно завершено 12.08.1898 після укладення ініційованого Іспанією перемир’я.

Мирна угода

10.12.1898 в м. Парижі укладено мирну угоду. Згідно з нею, Іспанія втратила колонії в Карибському морі, Філіппінські о-ви та о. Гуам. Більшість цих територій стали володіннями США. Кубі було дозволено сформувати власний цивільний уряд. Її незалежність проголошено 20.05.1902. Конституція новоутвореної держави санкціонувала американську військову присутність на острові. Затоку Гуантанамо передано в безстрокову оренду США.

Наслідки

Перемога США в американо-іспанській війні засвідчила перетворення цієї країни на одного з регіональних і світових лідерів. Останнє стало наслідком швидкої індустріалізації й модернізації американської економіки й притоку іммігрантів із Європи. Перемога у війні сприяла консолідації американського суспільства, яке значною мірою було розколото з часів Громадянської війни в США 1861–1865. За результатами війни США отримали низку важливих портів у Карибському басейні та на Тихому океані, що сприяло їх виходу на зовнішні ринки. Результати війни вплинули на популяризацію ідеї побудови судноплавного каналу через Панамський перешийок. Почалася розбудова військового флоту США.

Наслідком війни також стала втрата Іспанією статусу колоніальної держави. Втрата колоній, зокрема Куби, викликала шок в іспанському суспільстві. Поряд із тим, це стало стимулом до модернізації іспанської економіки завдяки припиненню вивезення капіталів до колоніальних володінь.

Література

  1. Жилинский Я. Испано-американская война. Отчёт командированного по высочайшему повелению к испанским войскам на остров Куба. Санкт-Петербург : Экономическая типолитография, 1899. 260 с.
  2. Кондратенко Р. В. Испано-американскаявойна (1898 г.). Санкт-Петербург : Цитадель, 2000. 158 с.
  3. McCartney P. Power and Progress: American National Identity, the War of 1898, and the Rise of American Imperialism. Baton Rouge : Louisiana State University Press, 2006. 384 p.
  4. Hamilton R. President McKinley, War and Empire : in 2 vol. New York : Routledge, 2017. Vol. 1: President McKinley and the Coming of War, 1898. 274 p.

Автор ВУЕ

П. В. Бовсунівський


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бовсунівський П. В. Американо-іспанська війна 1898 // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Американо-іспанська війна 1898 (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶