Американська кіноакадемія

Америка́нська кіноакаде́мія, Академія кінематографічних мистецтв і наук, АМПАС (англ. Academy of Motion Picture Arts and Sciences, АMPAS) — громадська організація кінодіячів-професіоналів США.

Американська кіноакадемія (АМПАС) Academy of Motion Picture Arts and Sciences (АMPAS)

Емблема
Academy of Motion Picture Arts and Sciences logo.svg
Тип громадська організація
Рік створення 1927
Штаб-квартира Беверлі-Гіллз, Каліфорнія (штат), Сполучені Штати Америки
Очільник Джон Бейлі
Веб-сайт https://www.oscars.org/

Історична довідка

Американську кіноакадемію утворено 11.05.1927 з метою вироблення єдиної стратегії розвитку американських кінокомпаній та загалом кіноіндустрії, розв’язання соціальних конфліктів, визначення нових технічних та етичних правил виробництва та поширення фільмів. Ідея створення організації належала американському кіномагнату, голові компанії «Метро-Голдвін-Майєр» («Metro-Goldwyn-Mayer») Л. Б.Майєру.

Членами-співзасновниками Американської кіноакадемії були 36 представників кіномистецтва й кінобізнесу, зокрема режисер Ф. Нібло, голлівудські актори Г. Ллойд, К. Нейджел, М. Пікфорд, Д. Фербенкс (перший президент кіноакадемії, 1927–1929), продюсери, сценаристи, юристи та інші. За твердженням М. Пікфорд, Академія мала стати «Лігою націй кіновиробництва».

У 1929 члени Академії разом із Університетом Південної Каліфорнії (м. Лос-Анджелес) створили першу у США кіношколу.

1934 Академія почала публікувати бюлетень — Базу даних кінофільмів, що виходили в окрузі Лос-Анджелес, а також тих, що висувалися на премію «Оскар».

Характеристика

Структура

Кіноакадемія об’єднує близько 6000 представників різних професійних категорій кіноіндустрії, переважно — громадян США.

Штаб-квартира кіноакадемії розташована у м. Беверлі-Гіллз, штат Каліфорнія.

Академія поділяється на 15 гільдій.

Кіноакадемія керує Бібліотекою М. Геррік у м. Беверлі-Гіллз, Центром М. Пікфорд у Голлівуді.

Очолює Кіноакадемію Президент (з 2017 — лауреат Каннського кінофестивалю, оператор Д. Бейлі).

Премії

Щорічна премія кіноакадемії — «Оскар» — одна з найдавніших кіновідзнак і найпрестижніша нагорода у світі кінобізнесу. Перша церемонія вручення відбулася 15.02.1929. Назва «Оскар» використовується з 1937 (з 6-ї церемонії).

Нагорода має вигляд статуетки з золотим покриттям. Підраховано, що за час її існування переможцям вручено понад 3 тис. статуеток.

Основний «Оскар» включає 24 номінації (найкращий фільм року, найкраща режисура, найкраща чоловіча роль, найкраща жіноча роль, найкращий оригінальний сценарій, найкраща музика, найкращий фільм іноземною мовою, найкращий монтаж тощо). Кожна академічна гільдія голосує лише за своєю категорією. Тільки в одній номінації — найкращий фільм року — в голосуванні беруть участь усі члени академії. Від вибору Кіноакадемії значною мірою залежить прокатна доля фільму.

Існують також спеціальні премії академії. Серед них: Почесний «Оскар» (англ. Honorary Award), який присуджується за видатні заслуги в кінематографі; так званий Студентський «Оскар» (за художні фільми, зняті студентами американських вищих навчальних закладів кіногалузі); «Оскар» за наукові й технічні досягнення, так званий Технічний «Оскар» (англ. Scientific and Technical Academy Awards); премія «Оскар», що присуджується за особливі досягнення, для яких не існує окремої категорії (англ. Special Achievement Award). Переможці в цих номінаціях визначаються спеціальними комітетами академії й нагороджуються поза основною церемонією.

Головна оскарівська церемонія складається з дефіле кінозірок на червоному килимі та шоу вручення премій. Від 2002 вона відбувається у театрі «Долбі» (до 2012 називався «Кодак»). Від 2004 проводиться в кінці лютого — на початку березня.

2018 відбулася дев’яноста ювілейна церемонія.

Відзнаки Академії та Україна

У 1992 лауреатом премії «Оскар» за найкращу чоловічу роль другого плану (фільм «Міські піжони», 1991) став американський актор українського походження В. Палагнюк, відомий у кіносвіті як Джек Паланс.

У 1987 спеціальну премію «Оскар» за проектування й розробку спецефектів для конкурсного фільму-бойовика «Хижак» (1986) отримав колишній харків’янин, фахівець з кіноспецефектів, аніматор Є. Мамут.

У 2006 дві премії «Оскар» за наукові й технічні досягнення отримав український інженер А. Кокуш: за ідею та створення гіростабілізованого операторського крана «Авторобот» (американська назва — «Російська рука», «Russian Arm») зі стабілізованою панорамною головкою «Флайт Хед» (англ. «Flight Head»; разом з Ю. Поповським та О. Золотарьовим); за ідею та створення операторських кранів серії «Каскад» (англ. «Cascade») і операторського крану з рухомою кареткою «Тревелінг каскад» («Traveling Cascade»).

2016 на премію «Оскар» номінувався повнометражний документальний фільм «Зима у вогні» (англ. назва «Winter on fire. Ukraine’s fight for freedom») американського режисера Є. Афінєєвського, створений за участі України.

Література

  1. Levy E. All about Oscar: the History and Politics of the Academy Awards. New York; London : Continuum, 2004. 400 p.
  2. Дунаевский А. Кино на пьедестале. «Оскар» и другие награды Америки. Винница : Глобус-пресс, 2006. 864 с.
  3. Ілляшенко В. Теорія смислів світового кіно : в 5 т. Київ : [б.в.], 2006. Т. 2: Кіномистецтво СРСР та США. 156 с.
  4. Бондаренко В., Честнова Е. Сто великих наград мира. Москва : Вече, 2014. 413 с.
  5. Разлогов К. Планета кино: история искусства мирового экрана. Москва : Эксмо, 2015. 407 с.

Автор ВУЕ

Т. Д. Мороз

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мороз Т. Д. Американська кіноакадемія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Американська кіноакадемія (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
18.09.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶