Американський футбол

Командний ігровий контак.jpg

Америка́нський футбо́л — командний ігровий контактний вид спорту з овальним м’ячем на прямокутному полі. Мета гри — отримати максимальну кількість очок, занесши м’яч у залікову зону супротивника (тачдаун, англ. touchdown) або забивши його у ворота з поля (філд-гол, англ. fieldgoals).

Історична довідка

Офіційним днем народження американського футболу вважають 06.11.1869, коли у м. Нью-Брунсвік (шт. Нью-Джерсі, США) відбувся матч між командами Рутгерського та Принстонського університетів. Правила гри тоді відрізнялися від сучасних. У командах було по 25 гравців. Грали круглим м’ячем, який штовхали ногами, очки нараховувалися за голи.

20.10.1873 представники Єльського, Колумбійського, Рутгерського та Принстонського університетів зустрілися у м. Нью-Йорку й досягли згоди щодо встановлення правил гри, які нагадували правила європейського футболу. Проте у Гарвардському університеті відбувалися матчі за розробленими там іншими правилами, схожими на правила регбі. Така гра набула популярності, й у листопаді 1876 представниками університетів були узгоджені нові правила, що ґрунтувалися на цьому варіанті.

Засновником американського футболу вважають В. Кемпа (1859–1925), який був гравцем, а згодом тренером команди Єльського університету. Ним були удосконалені правила змагань, що включали принципові положення, які визначили суть сучасної гри. Серед його нововведень — скорочення кількості гравців до 11, стандартні розстановки футболістів тощо.

Поступово футбол вийшов за стіни університетів, а в кінці 19 ст. став культивуватись як вид професійного спорту. З’явилися перші приватні команди й професійні гравці.

У 1920 створено Американську професійну футбольну асоціацію, 1922 її перейменовано в Національну футбольну лігу (НФЛ). На 2019 до Національної футбольної ліги входять 32 клуби, розділені на дві конференції (Американську та Національну) по 16 команд у кожній. Конференції за географічним принципом поділяються на 4 підрозділи з 4 команд кожна. Регулярний чемпіонат НФЛ і наступна серія плей-офф — одні з найвидовищніших і найпрестижніших спортивних подій у світі, що проходять в США. Вінчає чемпіонат фінальний матч — Супербоул (англ. Super Bowl), де чемпіон Національної футбольної конференції протистоїть чемпіонові Американської футбольної конференції. Переможець матчу отримує Вінс Ломбарді Трофі (англ. Vince Lombardi Trophy).

Американський футбол був показовим видом спорту на Літніх Олімпійських іграх 1932 в м. Лос-Анджелесі.

На початку 21 ст. це найпопулярніший вид спорту в США.

Серед відомих гравців — Д. Бріз, Т. Бреді, П. Меннінг, Р. Мосс (усі — США) та ін.

Характеристика

Правила

У грі беруть участь дві команди по одинадцять спортсменів. Команди можуть замінювати усіх чи частину гравців між ігровими моментами. Грають овальним м’ячем, схожим на регбійний, на прямокутному полі довжиною 120 ярдів (109,728 м) і шириною 53,3 ярда (48,738 м), з них 100 ярдів — ігрова зона, по 10 крайніх ярдів — залікові зони команд з воротами на обох кінцях. Команда намагається володіти м’ячем для просування його у залікову зону. Спочатку однією з команд треба перемістити м’яч на 10 ярдів (дається 4 спроби). Якщо це вдається, отримуються ще чотири спроби. В іншому разі м’яч переходить суперникам. Тривалість гри — 60 хв., що поділяються на 4 чверті. Відлік часу гри зупиняють після кожного розіграшу, який завершився за межами поля, а також під час наради суддів. Перемагає та команда, в якої після закінчення матчу більше очок.

Американський футбол — єдиний вид спорту, де гравцям дозволено блокувати один одного будь-яким способом: штовхати, захоплювати за руки та ноги, вибивати м’яч із рук, чинити опір і тиск.

Американський футбол — високо травматичний вид спорту. Особливу небезпеку для здоров’я людини становлять травми голови. Тому з метою профілактики травмування у правила гри були внесені зміни, що стосуються покарання за жорстку гру. Футболісти використовують спеціальну захисну форму. Спочатку спортсменам було лише рекомендовано під час гри одягати на голову шкіряний шолом захисний, проте з часом використання шолому стало обов’язковим.

Міжнародні організації

Перші національні федерації американського футболу за межами США засновані 1896 у Канаді, 1936 — в Японії. Відтоді цей вид спорту поширився в інших країнах, особливо в Європі.

Керівний орган з американського футболу в Європі — Європейська федерація американського футболу, ЄФАФ (англ. European Federation of American Football, EFAF). Утворена 1996. Має в своєму складі 30 національних федерацій. Організовує Європейську футбольну лігу, національні клубні змагання, кубкові змагання, а також чемпіонат Європи для національних команд.

Міжнародний керівний орган з американського футболу — Міжнародна федерація американського футболу, ІФАФ (англ. International Federation of American Football, IFAF). Утворена 1998. Федерація всебічно сприяє популяризації та розвитку американського футболу у світі. На 2018 в рамках ІФАФ діють понад 60 національних федерацій з Північної й Південної Америки, Європи, Азії та Океанії.

Перший чемпіонат світу з американського футболу ІФАФ для чоловіків відбувся 1999 в Італії, для юніорів — 2009 у США, для жінок — 2010 у Швеції.

Американський футбол в Україні

Американський футбол з’явився в Україні в 1980-х. Перші команди були утворені в містах Харкові, Донецьку, Києві. На 2015 в різних містах України діє понад 20 клубів американського футболу.

У 2000 збірна України стала бронзовим призером Чемпіонату Європи. 27.04.2014 між Федерацією американського футболу України та Національним олімпійським комітетом України підписано Меморандум про співпрацю. 13.03.2015 Федерація американського футболу України отримала статус Національної федерації.

Література

  1. Подоляка А. Е., Подоляка О. Б. Статистическое выражение соревновательной деятельности в американском футболе // Физическое воспитание студентов творческих специальностей. Харьков, 2002. № 7. С. 3–9.
  2. Подоляка О. Б. Планирование соревновательной деятельности в американском футболе // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. Харків, 2002. № 21. С. 83–88.
  3. Подоляка О. Б. Роль полевой позиции в американском футболе // Физическое воспитание студентов творческих специальностей. Харьков, 2002. № 8. С. 11–18.
  4. Подоляка О. Б. Определение принципов общего анализа соревновательной деятельности команд в американском футболе // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту. Харків, 2003. № 10. С. 56–60.
  5. Подоляка О. Б. Подготовка команды по американскому футболу в соревновательном периоде // Физическое воспитание студентов творческих специальностей. Харьков, 2003. № 2. С. 57–61.
  6. Васылык С. Как в Украине развивают спорт, который является национальной гордостью США // Укринформ. 2017. URL: https://www.ukrinform.ru/rubric-sports/2253204-amerikanskij-futbol-eto-zivye-sahmaty.html
  7. Украинские «американцы». История, факты, эмоции. Узнайте, где, кто и как в Украине играет в культовую игру Америки // Xsport. 2017. URL: https://xsport.ua/american-football_s/news/ukrainskie-amerikantsy-istoriya-fakty-emotsii_264322/
  8. Бідасюк Н. В., Соболь Н. М. Американський футбол як культурна і мовна метафора // Філологічний дискурс. 2018. Вип. 8. С. 128–133.
  9. Збірна // Національна Федерація Американського Футболу України. URL: http://www.nfafu.com/sbornaya.htm
  10. Українська Ліга Американського Футболу (офіційний сайт). URL: https://ulafua.com/ru/news
  11. About // International Federation American Football. URL: https://www.ifaf.org/governance/about-#.XLXfETAzbIU
  12. National Football League (офіційний сайт). URL: http://www.nfl.com/

Автор ВУЕ

С. Ф. Матвєєв


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Матвєєв С. Ф. Американський футбол // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Американський футбол (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶