Американські грифи

Королівський гриф (Sarcoramphus papa)

Америка́нські гри́фи, катартиди (Cathartidae) — родина величезних за розмірами птахів-падальників. Американських грифів деякий час вважали окремим рядом, який називали грифами Нового світу (Cathartidiformes), хоча частіше відносили до денних хижих птахів ряду Falconiformes. З огляду на сучасні систематичні тенденції, у ранзі окремої родини американських грифів розглядають як представників ряду яструбоподібних (Accipitriformes).

Ареал американських грифів охоплює райони з тропічним і помірним кліматом Північної та Південної Америки. Найбільшого видового різноманіття досягли 2–5 млн років тому в період історичного розквіту величезних ссавців, трупи яких, як вважається, слугували для них головною їжею. Родина американських грифів складається із 3 родів і 5 видів. Серед них найчисленніший хижий птах Америки катарта червоноголова (Cathartes aura) та найяскравіше забарвлений серед птахів-падальників гриф королівський (Sarcoramphus papa), відомий агресивною поведінкою, завдяки якій витісняє від падалі ін. види грифів, звідки й пішла його назва. Кондори, які є найбільшими за розмірами серед літаючих птахів, мають розмах крил близько 3 м, масу тіла 10–12 кг. Два види, що належать до різних родів, каліфорнійський (Gymnogyps californianus) та андський (Vultur gryphus) кондори живуть у Північній і Південній Америці відповідно. Особини останнього трохи менші, однак мають ширший розмах крил — до 3,1 м.

Американські грифи не мають прямих родинних зв’язків із грифами Старого світу, однак ведуть такий самий спосіб життя й подібні зовні. Мають сильний дзьоб, зігнутий на кінці, лапи з величезними кігтями. Оперення темно-коричневе, знизу на крилах — світлі плями. Шия кондорів гола, шкіра має червоне чи рожевувате забарвлення, вкрита вузькою смугою пір’я у вигляді комірця білого або чорного кольорів. Як і королівський гриф, має м’ясисті вирости біля основи дзьоба та на лобі. Характерною рисою грифів є невелика голова, у деяких видів гола, з яскраво червоною та синьою шкірою. Американські грифи — моногамні. Кондори будують гнізда у важкодоступних виступах скель. Для кладки використовують листя та гілки дерев, дупла, гнилі пні. Розмножуються раз на один-два роки. У кладці від 1 до 3 білих чи блідо-зелених яєць завдовжки близько 100 мм. Час інкубації становить 35–55 діб. Статевої зрілості досягають досить пізно — у віці 3–5 років. Живуть, залежно від виду, від 50 до понад 100 років. Їжею слугує падло ссавців, хоча можуть нападати на поранених, хворих і дитинчат копитних. Мають добре розвинені зір і нюх, що птахам зазвичай не властиво. Переважно загроз для існування немає. Виняток становить каліфорнійський кондор, кількість особин якого в природі не перевищує 120, хоча раніше був поширений майже по всій Північній Америці.

Література

  1. Modi W., Romanov M., Green E. et al. Molecular Cytogenetics of the California Condor: Evolutionary and Conservation Implications // Cytogenetic and Genome Research. 2009. Vol. 127. № 1. P. 26–32. doi: 10.1159/000272458
  2. Tagliarini M., Pieczarka J., Nagamachi C. et al. Chromosomal Analysis in Cathartidae: Distribution of Heterochromatic Blocks and rDNA, and Phylogenetic Considerations // Genetica. 2009. № 135 (3). P. 299–304. doi: 10.1007/s10709-008-9278-2.
  3. Aversa T., Cannings R., Opperman H. Birds of British Columbia and the Pacific Northwest: a Complete Guide. Victoria; Vancouver; Calgary, 2018. 458 p.

Автор ВУЕ

С. В. Межжерін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжерін С. В. Американські грифи // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Американські грифи (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶