Американські хом’яки (Sigmodontinae)

Sigmodon hispidus

Америка́нські хом’яки́, бавовникові хом’яки (Sigmodontinae) — підродина мишоподібних гризунів родини хом’якових Нового Cвіту.

Таксономічна структура

Включає три групи, яких окремі дослідники розглядають у ранзі окремих підродин: власне бавовникові хом’яки (Sigmodontinae), лазячі хом’яки (Tylomyinae) та неотомові (Neotominae).

Одна з найбагатших на види таксономічна група ссавців підродинного рангу. Включає приблизно 508 видів, що належать до 83 родів, серед яких більшість становлять бавовникові хом’яки (376 видів). На лазячих хом’яків і неотомових припадає 92 і 134 види відповідно. Особливістю будови кутніх зубів представників номінативного роду Sigmodon є наявність на жуйній поверхні складки, що за формою нагадує літеру «S», звідки й пішла наукова назва.

Географічне поширення

Поширені майже по всій території Нового Світу від Вогняної Землі на півдні до центральної частини Північної Америки (штатів Небраска та Нью-Джерсі), трапляються на Галапагоських островах. Переважна кількість видів зосереджена в тропіках.

Характеристика

Волосяний покрив американських хом’яків короткий і грубий. Дрібні ссавці: довжина тіла — 6–36 см, маса — 7–455 г. За способом життя, будовою тіла й чисельністю є екологічними аналогами мишачих Старого Світу. Завдяки довгому хвосту та великим вухам американські хом’яки нагадують мишей та пацюків і зовсім не схожі на хом’яків Старого Світу. Є й такі, що зовні подібні на полівок, кротів і землерийок.

Спосіб життя

Живуть у різноманітних ландшафтах: вологі джунглі, рівнини та гірські ліси помірної зони, кам’янисті схили гір, сільськогосподарські угіддя, степ, пустелі. Є наземні, підземні, деревні та напівводні екологічні форми. Ведуть переважно нічний спосіб життя. Живляться здебільшого рослинною їжею (насінням, зеленими частинами рослин), можуть вполювати комаху і навіть дрібних хребетних тварин.

Зазвичай живуть у норах. Неотомові будують гнізда діаметром до 2 м з гілок на землі біля дерева, великого каміння, куща, інколи на деревах на висоті до 6 м.

Вагітність триває 27–37 днів, кількість дитинчат у посліді від 2 до 12, частіше — 5–6. У тропіках можуть давати потомство 5–6 разів на рік, у помірній зоні — 2–3. Тривалість життя — 1–2 роки, самостійними стають на 5–16-й день, статева зрілість настає на першому році життя, у деяких видів навіть у чотиритижневому віці. Їхні популяції здатні до значних коливань чисельності, можуть завдавати шкоди сільському господарству.

Література

  1. Соколов В. Е. Редкие и исчезающие животные. Млекопитающие. Москва : Высшая школа, 1986. С. 19–20.
  2. D'Elía G., Luna L., González E. M., Patterson B. D. On the Sigmodontinae radiation (Rodentia, Cricetidae): An appraisal of the phylogenetic position of Rhagomys // Molecular Phylogenetics and Evolution (Elsevier). 2006. № 38 (2). Р. 558–564.

Автор ВУЕ

С. В. Межжерін

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжерін С. В. Американські хом’яки (Sigmodontinae) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Американські хом’яки (Sigmodontinae) (дата звернення: 7.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶