Аморфний стан

Амо́рфний стан (фр. amorphe, від грец. ἄμορφος — безформний) — твердий стан речовини, який характеризується відсутністю далекого порядку в розташуванні атомів, молекул, іонів тощо. Це зумовлює ізотропію фізичних властивостей (механічних, електричних та інших) аморфних речовин, а також відсутність у них визначеної температури плавлення. Підвищення температури призводить до розм’якшення аморфної речовини і поступового переходу її в рідкий стан. Характерною ознакою аморфного стану є наявність близького порядку (див. Далекий і близький порядок) розташування атомів (молекул, іонів тощо), який наближається до кристалічного стану речовини. Останнє є наслідком природи хімічного зв’язку між найближчими сусідами, що не дозволяє їм істотно змінювати своє положення під час переходу від кристалічного стану до аморфного і навпаки.

Будова кварцу SiO2: а — кристалічного; б — аморфного; чорні кухлі — атоми Si, білі, — атоми O

Близький порядок є також у рідинах, проте в них спостерігається інтенсивна заміна розташування між сусідніми частинками, яка залежить від в’язкості. У цьому розумінні речовину в аморфному стані можна розглядати як переохолоджену рідину з великим коефіцієнтом в’язкості.

Частина фізичних властивостей речовин в аморфному стані є наслідком наявності близького порядку. Так, у напівпровідниках аморфних в електронній енергетичній структурі наявний заборонений інтервал енергії, що є аналогом забороненої зони в кристалічних напівпровідниках. Це зумовлює характерні (та в ряді випадків корисні) оптичні властивості аморфних напівпровідників.

За низьких температур термодинамічно рівноважним є кристалічний стан. Однак залежно від особливостей внутрішніх зв’язків між частинками речовини для кристалізації може знадобитися тривалий час. У цьому випадку кристалічний стан може практично не реалізовуватись.

Аморфний стан часто виникає в разі швидкого охолодження розплавленої речовини. Наприклад, під час швидкого охолодження розплавленого кристалічного кварцу утворюється аморфне скло. Проте одержати аморфний стан речовини таким чином вдається не з усіма речовинами. Це означає, що процес упорядкування частинок в них відбувається дуже швидко.

До речовин, у яких реалізовується аморфний стан, належать, зокрема, напівпровідники і частина металів. У природі він є менш поширеним, аніж кристалічний стан.

Література

  1. Китайгородский А. И. Порядок и беспорядок в мире атомов. Москва : Мир, 1980. 238 с.
  2. Мотт Н., Дэвис Э. Электронные процессы в некристаллических веществах : в 2 т. / Пер. с англ. под ред. Б. Т. Коломийца. 2-е изд. перераб. и доп. Москва : Мир, 1982.

Автор ВУЕ

В. І. Гавриленко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гавриленко В. І. Аморфний стан // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аморфний стан (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶