Ампельні рослини

Герань (Geranium peltatum)
Ампельні рослини. Різні сорти лобелії

Ампельні рослини ― вид декоративних культур зі звисаючими або виткими пагонами, що використовуються для озеленення закритого середовища. Їх поділяють на квітучі та декоративно-листяні; однорічні й багаторазового використання.

Ампельні та виткі рослини (серед декоративних вічнозелених культур їх часто об’єднують в одну групу), характеризуються тим, що їхні пагони виростають не вертикально, як у інших горщечкових, а звисають, стелються або чіпляються. Це переважно кімнатні (горщечкові, хатні) вічнозелені рослини, які прикрашають приміщення, сприятливо впливають на покращення їхнього мікроклімату, допомагають у створенні сучасних інтер’єрів. Як і всі кімнатні, ампельні рослини пом’якшують сухість повітря, збирають та затримують пил, виділяють фітонциди, збагачують повітря киснем. Ампельні рослини також використовують для озеленення колон, арок, альтанок, терас, ґанків, балконів зовні і зсередини, зовнішніх підвіконь тощо. Їх застосовують й у вертикальному озелененні, дуже популярному тепер.

Асортимент кімнатних рослин є результатом багаторічного відбору найневибагливіших, стійких до умов закритого ґрунту, вічнозелених видів субтропічної і тропічної флори. Ампельні рослини невибагливі до простору, світла, догляду; займають мало місця, ефектно декорують приміщення, не закривають вікна.

До найпопулярніших тепер квітучих ампельних рослин належать петунія, сурфінія, лобелія, діасція, бакопа, красоля, калібрахоа, дрібні фіалки тощо; декоративно-листяних ― традесканція, діхондра, хлорофітум, аспарагус, сциндапсус тощо. Їх культивують у підвісних вазах (амплях), кашпо, ящиках, кошиках, які можна розташовувати в найрізном. місцях, непридатних для інших горщикових.

Для вирощування ампельних рослин використовують легкі дренаж і ґрунт з метою мінімізації ваги, натомість конструкції потребують міцних кріплень. Для вирощування ампельних рослин у домашніх умовах, на балконах і лоджіях, бажано використовувати контейнери світлих кольорів, що захищатимуть від перегрівання, а також засклення, яке убезпечить від вітру і поліпшить догляд.

Література

  1. Антонюк Н. Є., Бородина А. Р., Стопкань В. В., Скворцова Л. С. Декоративні рослини природної флори України. Київ: Наук. думка. 1977. 221 с.
  2. Бурганская Т. М. Основы декоративного садоводства. У 2-х ч. Ч. 1. Цветоводство. Минск: Вышейшая школа. 2012. 367 с.
  3. Слєпцов Ю. В. Квітникарство закритого грунту. Слєпцов Ю.В. Квітникарство закритого ґрунту. Навч. посібник. Вінниця: ТОВ "Нілан ЛТД". 2015. 320 с.
  4. Прокопчук В. М., Дідур І. М., Панцирева Г. В. Особливості підбору декоративних культур закритого середовища для проектування фітомодуля в умовах інтер'єру // Сільське господарство та лісівництво. 2019. № 12. С. 142–153.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ампельні рослини // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ампельні рослини (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
13.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶