Ампера закон

Ампера закон

Ампе́ра зако́н — установлений 1820 А. М. Ампером закон, що описує взаємодію двох елементарних струмів [math]I_1dλ_1[/math] i [math]I_2dλ_2[/math]. Величина і напрямок сили взаємодії визначаються подвійним векторним добутком: [math]dF[/math]12 = [math]k I_1 I_2 (d l_2 ( dl_1 r[/math]12[math]))/r[/math]123, де [math]r[/math]12відстань між провідниками елементарних струмів, [math]k = μ_0/4π[/math]Міжнародній системi одиниць, СІ), [math]k = 1/c^2[/math] (у системі одиниць Гауса), [math]с[/math]швидкість світла у вакуумі. Ця сила не є центральною силою, оскільки напрямок її дії не лежить на прямій, що пов’язує елементарні струми. Сила, що діє на елемент струму [math]I_2dl_2[/math], перпендикулярна до цього елементу й лежить у площині, яка містить елемент струму [math]I_1dl_1[/math] та радіус-вектор [math]r[/math]12, як зображено на рис.

Напрямок сили визначається за правилом свердлика: якщо повертати правогвинтовий свердлик так, щоб його ручка оберталася від елементу струму [math]I_2dl_2[/math] до нормалі [math]n[/math] площини, то напрямок поступального руху свердлика збігається з напрямком сили [math]dF[/math]12. Напрямок нормалі також визначається цим правилом: він збігається з напрямком поступального руху свердлика, якщо його повертати від елементу струму [math]I_1dl_1[/math] до радіус-вектора [math]r[/math]12. Знаючи силу взаємодій елементарних струмів, можна знайти силу взаємодій замкнутих контурів зі струмом скінченних розмірів і довільної форми. Для цього потрібно підсумувати сили, що діють на всі елементи струму. У випадку рівнобіжних (паралельних) струмів сила взаємодії є силою притягання, а у випадку антирівнобіжних — відштовхування. Ампера законом називають також вираз для сили, що діє на елемент провідника [math]Δl[/math] зі струмом [math]І[/math], який розташовано в магнітному полі з індукцією [math]В[/math]:

[math]F = kIΔlBsinΘ[/math],

де [math]Θ[/math] — кут між напрямками струму та вектора індукції магніт. поля [math]В[/math], [math]k = 1[/math] в системі СІ, [math]k=1/c[/math] — в системі Гауса. На підставі Ампера закону встановлено еталонну одиницю сили струму в системі СІ — ампер.

Література

  1. Калашников С. Электричество. 6-е изд., стереот. Москва, 2003;
  2. Петущак В., Козлова Н., Осика Б. Закон Ампера й парадоксальні експерименти в електродинаміці // Електроніка та інформ. технології. 2014. Вип. 4.


Автор ВУЕ

С. В. Мельничук


Оприлюднено


Оприлюднено:
16.08.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶