Амперометрія

Ампероме́трія (від ампер і грец. μετρέω — вимірювати) ― метод аналізу (кількісного та якісного), у якому електричний струм пропорційний до концентрації речовин, генерованих цим струмом (за визначенням Міжнародного союзу фундаментальної та прикладної хімії, IUPAC).

Амперометрія є електрохімічним методом, у якому потенціал, що застосовують до вимірювального електрода, контролюють інструментально, а струм, що виникає внаслідок окисно-відновної реакції (редокс-реакції) на поверхні електрода, фіксують як аналітичний сигнал.

Раніше амперометрію вважали видом полярографії, що була створена Я. Гейровським (1922) та розвинута чеським хіміком Д. Ільковичем (1934), але з поступом електрохімічної техніки та теоретичних досліджень (П. Делахей, американський учений у галузі електрохімії і електрохімічних методів дослідження,1957) перетворилась на окремий сучасний електрохімічний метод аналізу. Амперометрія назагал описує електроаналітичну техніку, яка базується на постійній поляризаційній напрузі в межах плато обмеженого струму дифузії і є видом вольтамперометрії. Амперометрія відрізняється від вольтамперометрії тим, що електричний струм залежить від двох параметрів: потенціалу електродів (Е) та концентрації речовин (С), які утворюються внаслідок електродної реакції. В амперометрії, так само як і у вольтамперометрії, вимірювання проводять у комірці, що складається з трьох електродів: робочого електрода або мікроелектрода, електрода порівняння та допоміжного електрода. Окрім цих електродів, є джерело напруги та пристрої для вимірювання струму й напруги ― вольтметри та амперметри. Метод базується на принципі вимірювання зміни сили струму (I), який проходить крізь систему електродів, з часом (τ) відносно потенціалу (E), що прикладається до робочого електрода.

Класичну амперометрію поділяють на декілька типів. Амперометричне титрування ― визначення точки еквівалентності здійснюють вимірюванням електричного струму, який утворюється за редокс-реакцією під час титрування. Амперометричні сенсори діють як давачі, що функціонують за рахунок виробництва струму за наявності прикладеного потенціалу між двома електродами. Найвідоміші амперометричні давачі ― це кисневий електрод Кларка, який складається з платинового катода, на якому відбувається реакція за участі кисню, та порівняльного хлорид-срібного електрода. Амперометрія є дуже чутливим методом, який дає змогу визначати концентрації деяких йонів у кількості до 10-8 М/л, з точністю вимірювань до 0,1 %. Обмеженням застосування є наявність продуктів електрохімічних реакцій, які незворотньо сорбуються на робочому електроді.

Література

  1. Делахей П. Новые приборы и методы в электрохимии. Теория, аппаратура, применение в аналитической и физической химии / Пер. с англ. С. Г. Майрановского. Москва, 1957;
  2. Гейровский Я., Кута Я. Основы полярографии / Пер. с чеш; под ред. С. Г. Майрановского. Москва, 1965;
  3. Делахей П. Двойной слой и кинетика электродных процессов / Пер. с англ. А. Д. Фрумкина. Москва, 1967;
  4. Лопатин Б. А. Теоретические основы электрохимических методов анализа. Москва, 1975;
  5. McCreery R. L. Carbon Electrodes: Structural Effects on Electron Transfer Kinetics // Electroanalytical Chemistry. New York, 1991. Vol. 17;
  6. Amperemetry // IUPAC. Compendium of Chemical Terminology. The «Gold Book». 2nd ed. Oxford, 1997;
  7. Scholz F. Electroanalytical Methods. 2nd ed. Berlin; Heidelberg, 2010;
  8. Неудачина Л. К., Петрова Ю. С., Лакиза Н. В. и др. Электрохимические методы анализа. Екатеринбург, 2014.

Автор ВУЕ

К. Д. Першина


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Амперометрія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амперометрія (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.08.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶