Ампліфікація (біологія)

Ампліфіка́ція (лат. аmplificatio, буквально — розширення, збільшення) —

1) Процес утворення додаткових копій ділянок хромосомної ДНК (екстракопій), які зазвичай містять певні гени або сегменти структурного гетерохроматину.

Характеристика

Для низки генів є характерною подією, що відбувається в онтогенезі, коли специфічна послідовність ДНК збільшується непропорційно батьківським клітинам. У процесі розвитку деякі гени ампліфікуються в спеціалізованих клітинах. Ампліфікація у рослин особливо характерна для генів рРНК. Зростання кількості копій гену (послідовності ДНК) досягається багаторазовою ініціацією синтезу ДНК в одному і тому самому реплікативному пухирці шляхом утворення множинних сайтів ініціації транскрипції. Найефективнішим із відомих способів ампліфікації в природі є реплікація за типом «кільця, що котиться», яка відбувається в ооцитах амфібій. За такого способу формується позахромосомна кільцева ДНК, що виробляє велику кількість послідовностей, які містять тандемні повтори вихідної копії. Ще одним способом ампліфікації є реплікація, що «проковзує», коли ДНК-полімераза під час процесу реплікації повертається назад і використовує вже репліковану ділянку, виробляючи так велику кількість копій, що тандемно повторюються. Ампліфікація може бути відповіддю клітин на певний селективний (стресовий) вплив. Як у клітинах інтактних організмів, так і в культурі in vitro ампліфікація генів може відбуватися також спонтанно, без дії екзогенних агентів, і далі закріплюватися в геномі за відповідного тиску добору. Є одним із механізмів активації онкогенезу, а також стійкості клітин злоякісних пухлин до деяких протиракових препаратів.

2) Накопичення копій певної нуклеотидної послідовності під час полімеразної ланцюгової реакції або молекулярного клонування. Реакцію проводять у спеціальних приладах — ампліфікаторах.

Література

  1. Стрельчук С. І., Демідов С. В., Бердишев Г. Д. та ін. Генетика з основами селекції. Київ, 2000. 292 с.
  2. Глазко В. И., Глазко Г. В. Русско-англо-украинский толковый словарь по прикладной генетике, ДНК-технологии и биоинформатике. Киев, 2001. 588 с.
  3. Кунах В. А. Біотехнологія лікарських рослин. Генетичні та фізіолого-біохімічні основи. Київ, 2005. 730 с.
  4. Тоцький В. М. Генетика. 3-тє вид., випр. та допов. Одеса, 2008. 712 с.
  5. Инге-Вечтомов С. Г. Генетика с основами селекции. Санкт-Петербург, 2010. 591 с.
  6. Кунах В. А. Мобільні генетичні елементи і пластичність геному рослин. Київ, 2013. 300

Автор

В. А. Кунах


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кунах В. А. Ампліфікація (біологія) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ампліфікація (біологія) (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶