Амстердамський інтернаціонал профспілок

Амстерда́мський інтернаціона́л профспіло́к, Міжнародна Федерація Професійних Спілок (англ. the Amsterdam International, the International Federation of Trade Unions; нідерл. Internationaal Vakverbond) — міжнародна організація, яка об’єднувала професійні спілки, близькі до соціал-демократичних, соціалістичних і робітничих партій, об’єднаних у Соціалістичний інтернаціонал (Соцінтерн). Існувала у 1919–1945.

Характеристика

Один із основних напрямів роботи — лобіювання змін у національному законодавстві представлених в організації країн через контакти з Міжнародною Організацією Праці й Лігою Націй із одного боку й лівоцентристські політичні партії у своїх країнах із іншого.

Організація тісно співпрацювала з апаратом Соцінтерну. Її створення було різко негативно сприйнято керівництвом комуністичного руху. Воно стало одним із приводів організації альтернативної міжнародної федерації профспілок, афілійованих із комуністичними партіями — Червоного інтернаціоналу профспілок (Профінтерну) у 1921.

Історичний нарис

Амстердамський інтернаціонал профспілок було засновано на установчій конференції в м. Амстердамі в липні 1919. У ній узяли участь національні об’єднання профспілок 14 країн: Австрії, Бельгії, Великої Британії, Данії, Іспанії, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Німеччини, США, Франції, Чехословаччини, Швейцарії, Швеції. Представники Італії не брали участь у конференції через візові проблеми, однак їхні профспілки стали членами-засновницями організації.

Для ефективнішої координації діяльності Амстердамський інтернаціонал об’єднував профспілки як за національним, так і за галузевим принципом. Окремі галузі було представлено міжнародними секретаріатами профспілок як його структурними підрозділами (Міжнародна Федерація Робітників Транспорту, Міжнародна Федерація Шахтарів, Міжнародна Федерація Друкарів тощо).

Станом на час заснування до складу організації входили профспілки сукупною чисельністю близько 17,7 млн. осіб. Максимальної чисельності (24 млн. членів) вона досягла 1922 після прийому до свого складу національних федерацій профспілок Греції, Болгарії, Угорщини й Латвії.

Того ж року кількість членів почала знижуватися через вихід із Амстердамського інтернаціоналу профспілок представників Норвегії та репресії проти профспілок в Італії. Зниження чисельності членів організації продовжилося у 1930-х через конкуренцію з боку профспілок, близьких до комуністичних партій та анархо-синдикалістських організацій, християнських профспілок тощо. Значного удару по організації завдала ліквідація профспілкового руху в Німеччині після приходу до влади нацистів. У 1930-х Амстердамський інтернаціонал профспілок об’єднував профспілки з 29 країн сукупною чисельністю близько 13,5 млн. членів.

Незважаючи на декларований всесвітній характер, діяльність організації в цілому обмежувалася територією Європи. Профспілки США, формально представлені на його установчій конференції 1919, не брали участі в діяльності інтернаціоналу до кін. 1930-х.

Поряд із тим, із першої половини 1920-х в Амстердамському інтернаціоналі профспілок було представлено національні об’єднання Аргентини, Канади, Перу й Палестини (підмандатна територія Великої Британії). Пізніше до нього увійшли профспілки Південно-Африканського Союзу (тепер ПАР) та Нідерландської Ост-Індії (тепер Індонезія).

Штаб-квартира організації перебувала в м. Амстердамі (1919–1930), Берліні (1931–1933), Парижі (1933–1940) й Лондоні (1940–1945). Її позиція еволюціонувала від більш поміркованої у 1920-х до радикальнішої на межі 1920–1930х, що було викликано міжнародною економічною кризою 1929–1933 (див. Велика депресія) і зростанням популярності праворадикальних сил. Амстердамський інтернаціонал профспілок було розпущено 1945, його формальним правонаступником стала Всесвітня Федерація Профспілок (засновано 1945).

Література

  1. Silverman V. Imagining Internationalism in American and British Labor, 1939-49. Champaign, Illinois: University of Illinois Press, 1999;
  2. Tosstorff R. The International Trade-Union Movement and the Founding of the International Labour Organization // International Review of Social History. 2005. Vol. 50. No. 3. P. 399-433;
  3. Goethem G, van. The Amsterdam International: The World Of The International Federation Of Trade Unions (IFTU), 1913-1945. Farnham: Ashgate Publishing, 2006.


Автор ВУЕ

С. І. Гірік

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гірік С. І. Амстердамський інтернаціонал профспілок // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амстердамський інтернаціонал профспілок (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶