Амфотерність

Амфоте́рність (від грец. ἀμφότεροϛ  — один і другий, обидва) — здатність деяких речовин виявляти, залежно від умов, як кислотні, так і основні властивості, реагувати і з кислотами, і з основами.

З кислотами реагують як основи, з основами — як кислоти. За дефініцією IUPAC сполуку, що поводиться і як кислота й луг, називають амфотерною. Класичним прикладом такої сполуки є вода. Амфотерність залежить від середовища, у якому сполука реагує. Наприклад, сульфатна (сірчана) кислота є кислотою, якщо вона реагує у воді, але виявляє амфотерність у суперкислотах. Поняття амфотерності як характеристики двоїстої поведінки речовини введено 1814   Ж. Гей-Люссаком і Л. Тенаром. А. Ганч у межах загальної хімічної теорії кислотно-основних взаємодій (1917–1927) визначив амфотерність як «здатність деяких сполук виявляти як кислотні, так і основні властивості залежно від умов і природи реагентів, що беруть участь у кислотно-основній взаємодії, особливо залежно від властивостей розчинника». Амфотерність як хімічна властивість речовини може виявлятися по-різному. Так, у рамках теорії електролітної дисоціації амфотерність — це здатність речовини до електролітної дисоціації як за механізмом дисоціації кислот (з відщепленням йонів гідроксонію H3О+), так і за механізмом дисоціації лугів (відщеплення гідроксид-йонів OH-). Електроліти, які в розчині йонізуються одночасно за кислотним та основним механізмами, називають амфолітами. У протолітичній теорії Бренстеда — Лоурі виявлення амфотерності розглядають як здатність протолітів бути донором і акцептором протона одночасно. Амфотерність води виявляється як автопротоліз. Амфолітами також є речовини, що мають у своєму складі характеристичні (функціональні) групи, здатні бути донорами й акцепторами протонів. До амфотерних органічних електролітів належать білки, пептиди та амінокислоти. Так у складі амінокислот є карбоксильна група –COOH і аміногрупа –NH2 , які в розчині частково йонізуються. Молекула амінокислоти перебуває у двох рівноважних формах: зарядженій (цвіттер-йон) і незаряджній. У цих комбінаціях R–COOH і R–NH3+ є потенційними кислотами (донорами протонів, катіонів), а R–COO та R–R–NH2 — потенційними основами (акцепторами протонів, катіонів).

Література

  1. Голуб А. М. Загальна і неорганічна хімія : в 2 ч. Київ, 1968–1971.
  2. Кислотные и основные свойства // Общая химия / Под ред. Е. М. Соколовской, Л. С. Гузея. 3-е изд., перераб. и доп. Москва, 1989.
  3. Amphoteric // IUPAC. Compendium of Chemical Terminology. #The «Gold Book». 2nd  ed. Oxford, 1997; Petrucci  R.  H., Harwood  W.  S., Herring  F.  G. General Chemistry. 8th  ed. London, 2002.
  4. Clugstone M. J. The Penguin Dictionary of Science. 4th ed. London, 2014; Nelson D. L., Cox M. M. Lehninger Principles of Biochemistry. 7th ed. New York, 2016.

Автор ВУЕ

К. Д. Першина


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Першина К. Д. Амфотерність // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амфотерність (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.07.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶