Амідостомоз

Амідостомо́з (лат. аmidostomosis) — хвороба інвазійна водоплавних птахів (переважно свійських і диких гусей, качок та ін.). Належить до групи нематодозів.

Етіологія і патогенез

Збудником амідостомозу є ниткоподібна рожева нематода амідостома (Amidostomum anseris родини Amidostomidae ряду Strongylata класу Nematoda) від 10 до 25 мм завдовжки. У ротовій капсулі має 3 гострих зуба. Це геогельмінт, який паразитує під кутикулою м’язового шлунку птахів. Яйця збудника великих розмірів, сірого кольору, овальні, з гладенькою оболонкою, у зовнішнє середовище потрапляють зрілими. Найпоширеніший серед видів роду, виявлений у всіх регіонах України. Зараження відбувається при заковтуванні птахом трави або води з інвазійними личинками, що потрапили в зовнішнє середовище. Впродовж першої доби формуються личинки 1-ї стадії, які двічі линяють і через 7–10 діб стають інвазійними. Через 3–4 тижні перетворюються на дорослих паразитів. У липні вихід личинок можливий через 3–5 діб, однак за температури 39–40 °С їхній розвиток у яйцях припиняється, личинки гинуть. Найвищу інтенсивність інвазії спостерігають у молодих птахів віком 1–4 міс. Спалахи хвороби бувають улітку, зараження збудником можливе впродовж року. Личинки залишаються життєздатними до 3 місяців, гинуть упродовж зимового періоду через чутливість до мінусових температур. Личинки і статевозрілі гельмінти травмують стінки м’язового та залозистого шлунків, унаслідок чого порушується процес травлення. Хворі пташенята пригнічені й малорухливі, відстають у рості й розвитку. З’являється задишка, і прискорюється дихання. Апетит знижений або зовсім відсутній. У крові зменшується кількість еритроцитів і лейкоцитів та вміст гемоглобіну, розвивається еозинофілія, тахікардія. Хворі птахи нерідко гинуть. Паразити мають токсичні властивості, сприяють проникненню в організм хазяїна патогенних мікроорганізмів. У дорослих гусей амідостомоз має хронічний перебіг, клінічні ознаки виражені слабко.

Діагностика

Амідостомоз установлюють на підставі дослідження фекалій методом Фюллеборна і виявлення яєць збудника, після загибелі птаха — у результаті розтину. Патологоанатомічні зміни: труп виснажений, у м’язовому шлунку — численні крововиливи, відшарування і зміна кольору кутикули, на слизовій оболонцівиразки. Максимальну кількість амідостом виявляють під кутикулою, на межі м’язового й залозистого шлунків. Загальна кількість паразитів може сягати кількох тисяч.

Профілактика

Для профілактики захворювання не рекомендується використовувати низинні зволожені випаси. Профілактичну дегельмінтизацію гусей слід здійснювати двічі на рік: навесні — за місяць до виведення їх на пасовище або водойму та восени — через місяць після закінчення сезону випасу.

Література

  1. Михайлютенко С. М. Посмертна діагностика амідостомозу гусей // Вісн. Полт. держ. агр. акад. 2014. № 3. С. 104–105.
  2. Шендрик Л. І., Довгій Ю. Ю., Шендрик Х. М. та ін. Термінологічний словник з паразитології. Житомир, 2017. 87 с.
  3. Yevstafieva V. A., Stybel V. V., Melnychuk V. V. et al. Morphological and biological characteristics of Amidostomum anseris (Nematoda, Amidostomatidae) from Anser anser domesticus // Vestnik Zoologii. 2019. Vol. 53 (1). P. 65–74.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Амідостомоз // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амідостомоз (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶