Амілази

Аміла́зи (від грец. ἄμυλον — крохмаль) — ферменти або ензими, класу гідролаз, що каталізують (див. Каталіз) гідроліз крохмалю, глікогену й споріднених їм полісахаридів. Містяться у тваринних і рослинних тканинах, мікроорганізмах. Залежно від продуктів, що утворюються внаслідок гідролізу, розрізняють α-, β-, і γ-амілази: α-Амілаза розщеплює полісахариди до декстринів різного молекулярної маси, β-амілаза пришвидшує відщеплення мальтози й високомолекулярних декстринів від молекули полісахариду, γ-амілаза ― глюкози та дисахаридів. α-Амілаза, на відміну від β-амілази, нестійка в кислому середовищі; β-амілаза, на відміну від α-амілази, термолабільна. Відмінності у властивостях амілаз використовують для їхнього препаративного розділення. Здебільшого гідроліз полісахаридів відбувається за одночасної участі різних амілаз. Амілази, що містяться в слині й соку залози підшлункової, беруть участь у процесах травлення. Велику роль відіграють амілази рослин у процесах мобілізації запасів полісахаридів у клітинах (наприклад, під час проростання насіння). Препарат амілаз ― солод здавна використовують у пивоварінні; мікробну α-амілазу застосовують у спиртовій і хлібопекарській промисловості; γ-амілази — у виробництві глюкози з крохмалю:

Література

Черних В. П., Зіменковський Б. С., Гриценко І. С. та ін. Органічна хімія. 3-тє вид., стер. Харків : Національний фармацевтичний університет, 2016. 752 с.

Автор ВУЕ

Л. В. Кобріна


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кобріна Л. В. Амілази // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амілази (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶