Амія (Amia calva)

Amia calva1.jpg

А́мія, мулова риба (Amia calva) — єдиний сучасний представник ряду амієподібних.

Характеристика

Довжина тіла самця — до 65 см, самки зазвичай більші за самців — до 75 см, іноді сягають 90 см. Форма тіла валькувата, вкрита циклоїдною (з гладеньким заокругленим заднім краєм) лускою. Забарвлення темно-оливкове, часто з вертикальними смужками та маскувальними малюнками, черевце світле, бежевого відтінку. Спинний плавець довгий. У верхній частині хвоста біля плавця — чорна пляма, що нагадує око. Низка ознак вказує на належність виду до так званих живих викопних організмів: шкірні кістки на голові, вкорочено-гетероцеркальний (з лопатями різної довжини) хвостовий плавець, залишки спірального клапана, трубчасті ніздрі тощо. Рот кінцевий, щелепи з гострими зубами. Функцію газообміну можуть виконувати не тільки зябра, а й плавальний міхур, з’єднаний протокою з глоткою, що уможливлює дихання атмосферним повітрям. Завдяки цьому риба може жити в стоячих замулених водоймах із дефіцитом кисню.

Спосіб життя

Нерест улітку, плодючість пов’язана з розміром риби, зазвичай — до 70 тис. ікринок. Самці на мілководді будують із водних рослин гнізда (форма дещо нагадує тарілку розміром приблизно 40×60 см) та агресивно охороняють їх упродовж усього часу дозрівання ікри. Іноді утворюють гніздові колонії. Через 8–10 днів із ікри з’являються личинки, які підвішуються до стінок гнізда за допомогою клейкого «присоска» на голові. Після перетворення на мальків плавають зграйкою, яку охороняє самець. За перший рік виростають до 13–22 см. Статевої зрілості амії набувають у віці від двох до трьох років, тривалість життя у дикій природі становить від 10 до 12 років (близько 30 — у неволі). Амії ведуть переважно нічний спосіб життя, це ненажерливі хижаки, які живляться молюсками, дрібними ракоподібними, рибою та водними комахами. Узимку впадають у стан заціпеніння, близький до сплячки.

Географічне поширення

Поширені у великих озерах та заболочених водоймах на сході Північної Америки (переважно басейн Міссісіпі, озера Гурон і Ері). Промислового значення амії не мають. У деяких регіонах США амії слугують біоіндикаторами хімічних забруднень водойм, зокрема ртуттю.

Література

  1. Нельсон Д. С. Рыбы мировой фауны / Пер. 4-го перераб. англ. изд. Н. Г. Богуцкой, науч. ред-ры А. М. Насека, А. С. Герд. Москва : Книжный дом «ЛИБРОКОМ», 2009. 880 с.
  2. Helfman G., Collette B. B., Facey D. E., Bowen B. W. The Diversity of Fishes: Biology, Evolution, and Ecology. New York : John Wiley & Sons, 2009. 736 p.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Луценко Д. С. Амія (Amia calva) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Амія (Amia calva) (дата звернення: 29.04.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶