Анаколуф

Анаколу́ф (грец. ἀναϰόλουϑος — непослідовний) — стилістична фігура, в основі якої лежить граматична неузгодженість членів речення, порушення синтаксичних зв’язків.

Виділяють два основні різновиди анаколуфа. Перший — анаколуф як наслідок об’єднання в межах одного речення двох різних синтаксичних моделей, що призводить, зокрема, до неузгодження відмінкових форм: «Першим із них [факторів] — це єсть економічне відродження усіх кутків» (М. Куліш; пор. «Першим із них є...» і «Перший з них — це...»). Особливо це помітно тоді, коли структуру речення ускладнено вставною конструкцією, відокремленим зворотом, підрядним реченням і відбувається синтаксичний розрив між початком і кінцем речення. До такого анаколуфа також належить об’єднання компонентів двох різних парних сполучників:

І почала [Мишва] хазяйнувати, — Не стільки їсти, як псувати. (Л. Глібов; пор. «не стільки..., скільки» і «не так..., як»).

Другий тип — анаколуф як наслідок поєднання у реченні словоформ на власне граматичних і логічних принципах: «Ой дитино, який же ти морочливий!» (Марко Вовчок), «Пило воду та два соколи, Напившися, говорили» (фолькл.). Найчастіше анаколуф використовують для посилення експресії художньої мови: для надання особливого колориту в ліриці, своєрідності мовлення персонажа або для створення комічного ефекту.

Література

  1. Ганич Д. І., Олійник І. С. Словник лінгвістичних термінів. Київ : Вища школа, 1985. 360 с.
  2. Домбровський В. Г. Українська стилістика і ритміка. Українська поетика. Дрогобич : Відродження, 2008. 450 с.
  3. Словник-довідник літературознавчих термінів / Упоряд.: О. В. Бобир, В. Й. Буденний, О. Б. Мамчич та ін. Чернігів : Десна Поліграф, 2016. 132 с.

Автор ВУЕ

О. О. Тараненко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Тараненко О. О. Анаколуф // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анаколуф (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶