Аналема

Аналема Сонця. Планета Земля
Аналема Сонця з поверхні Марса
Аналема Місяця

Анале́ма (грец. ανάλημμα — основа, фундамент) — крива, що з’єднує ряд послідовних положень центральної зорі планетної системи (у нашому випадку — Сонця) на небозводі однієї з планет цієї системи (наприклад, Землі) в один і той же час (у заданій шкалі часу) протягом тропічного року.

Аналема Сонця

У Північній півкулі Землі верхня частина аналеми Сонця менша, ніж нижня, у Південній — навпаки, повернута на 180°. Зображення аналеми часто трапляється на старовинних глобусах зоряного неба, картах, сонячних годинниках.

Найвище положення Сонця на аналемі відповідає літньому сонцестоянню, найнижче — зимовому. Положення всередині «вісімки» Сонце займає двічі на рік — у дні, близькі до весняного й осіннього рівнодень.

Форма аналеми визначається нахилом земної осі до площини екліптики й еліптичністю земної орбіти. Земля проходить перигелій на початку січня, тому поблизу зимового сонцестояння ((21–22).12) її швидкість більша, поблизу літнього ((21–22).06) — менша: вона проходить у цей час афелій своєї орбіти.

Видимі положення Сонця на небосхилі поблизу дня літнього сонцестояння в один і той же момент середнього сонячного часу розташовані щільніше, ніж поблизу зимового. Оскільки сонцестояння випереджають дні проходжень перигелію й афелію приблизно на два тижні, «вісімка» аналеми є асиметричною. Через різну тривалість істинної сонячної доби протягом року на момент спостереження Сонце не досягає або минає деяку фіксовану точку на небосхилі; лінія аналеми розгортається у фігуру, схожу на вісімку.

Точка на аналемі, в якій Сонце з’являється два рази на рік, розташована в місці з’єднання верхньої і нижньої частин «вісімки». Щороку цей час припадає на середину квітня і кінець серпня. Час запізнення «прибуття» Сонця у «визначену точку» різний і може досягати 14 хв 19 с, максимальний час випередження — 16 хв 30 с. Якби не ці дві обставини (нахил земної осі та еліптичність її орбіти), Сонце впродовж року у певний час доби перебувало б в одній і тій самій точці неба, аналема перетворилася б на точку.

Якби Земля рухалася по колу, але вісь її обертання мала нахил до площини орбіти, то Сонце на небесній сфері рухалося б рівномірно вздовж екліптики, симетрично відхиляючись у своєму русі на північ або південь відносно екватора небесного на кут 23,45°, форма аналеми була б симетричною.

Аналеми інших небесних тіл

Можна ввести поняття істинної сонячної та середньої сонячної діб для інших планет Сонячної системи, їхніх супутників та побудувати аналему для цих небесних тіл: аналему Сонця з поверхні Марса поблизу його екватора, зображення місячної анафеми, враховуючи, що у наступну добу Місяць повертається в те ж положення на небі, що й у попередню, із запізненням у середньому на 51 хв.

Література

  1. Semazzi F., Scroggs J., Pouliot G. et al. On the Accuracy of Semi-Lagrangian Numerical Simulation of Internal Gravity Wave Motion in the Atmosphere // Journal of the Meteorological Society of Japan. 2005. Vol. 83. № 5. P. 851–869.
  2. Sidoli N. Heron's Dioptra 35 and Analemma Methods: An Astronomical Determination of the Distance between Two Cities // Centaurus. 2005. Vol. 47. № 3. P. 236–258.
  3. Marcos Fuente C. De la, Marcos Fuente R. De la. The Analemma Criterion: Accidental Quazi-Satellites are Indeed True Quasi-Satellites // Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. 2016. Vol. 462 (3). P. 3344–3349.

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Аналема // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аналема (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.05.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶