Аналогова система радіозв’язку

Ана́логова систе́ма радіозв’язку́ — комплекс приймально-передавальних пристроїв, у якому використовують безперервні (неоцифровані) сигнали.

Характеристика

Спільне для аналогової системи радіозв’язку — використання певної базової носійної частоти коливань, параметри якої — амплітуда, частота або фаза — змінюються в часі за законом сигналу, що передається.

Технічні показники

Аналогові системи радіозв’язку відрізняються за потужністю радіопередавачів, чутливістю радіоприймачів, діапазонами робочих частот, видами модуляції, протоколами передавання тощо.

Головний принцип використання аналогової системи радіозв’язку — одна радіостанція одночасно може приймати в конкретний період часу лише один сигнал. Якщо з двох радіостанцій намагатися одночасно передавати сигнали на однаковій частоті, відбудеться накладення сигналів, і це спотворить інформацію що передається.

Класифікація

Використовують 3 режими аналогової системи радіозв’язку:

  • симплексний;
  • напівдуплексний;
  • дуплексний.

Застосування

Симплексний — режим, у якому передавач і приймач працюють на однаковій частоті. Користувач не може слухати й говорити одночасно. Цей режим використовують у більшості стандартних систем радіозв’язку. У такому режимі працюють портативні, авіаційні й морські радіостанції. Системи симплексного зв’язку часто побудовані так, що дають змогу будь-якій радіостанції, що відповідає основним стандартам, забезпечити сумісність із системою зв’язку.

Напівдуплексний — режим, за якого передавач працює на одній частоті, а приймач — на іншій. Користувач не може слухати й говорити одночасно. Цей режим роботи передбачає наявність двох частот (одна для передавання, інша — для приймання). Його використовують для ретрансляції або для функціонування базової станції. У режимі роботи ретранслятора всі мобільні та портативні радіостанції в системі приймають його радіосигнали, але не можуть приймати радіосигнали одна від одної. Лише ретранслятор може приймати радіосигнали мобільних і портативних радіостанцій.

Дуплексний — режим, у якому передавачі працюють на одній частоті, приймачі — на іншій, але користувач може слухати й говорити одночасно. Цей режим роботи передбачає наявність двох частот (одна для передавання, інша — для приймання). Прикладом цього режиму є стільниковий телефон, де потік сигналів відбувається у двох напрямках одночасно.

Вказані режими роботи або їхня комбінація підтримуються більшістю двосторонніх систем радіозв’язку. У деяких системах застосовують поєднання симплекс/дуплекс, де напівдуплексний зв’язок використовують за замовчуванням, але водночас симплекс використовують, наприклад, на каналі базової станції, якщо радіоприймач поза зоною досяжності. Використання симплексного режиму на дуплексній частоті з використанням ретранслятора називають режимом прямого зв’язку.

Література

  1. Радіотехніка / За ред. Ю. Л. Мазора, Є. А. Мачуського, В. І. Правди. Київ, 1999.
  2. Велигоша А. В., Линец Г. И. Основы радиосвязи и телевидения : в 2 ч. Ставрополь, 2014.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мачуський Є. А. Аналогова система радіозв’язку // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аналогова система радіозв’язку (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶