Аналогія

Аналогія. Fiat 124 та ВАЗ 2101

Анало́гія (від грец. άναλογία — відповідність) — багатозначний термін:

1) У загальному розумінні — схожість, подібність різних предметів, явищ, подій, процесів за певними ознаками, властивостями, поведінкою; співмірність величин, пропорцій, рівність відносин.

2) У логіці — тип умовиводу, коли на підставі зовнішньої подібності предметів за деякими ознаками робиться висновок про ймовірність їхньої схожості за ін. ознаками. Виділяють два основні типи аналогії: аналогію властивостей та аналогію відношень. Умовиводи за аналогією є гіпотетичними — їхня правильність підтверджується чи спростовується перевіркою, подальшими дослідженнями.

3) Загальонауковий метод пізнання шляхом порівняння, пошуку подібності у відмінних предметах (явищах, подіях тощо). Метод аналогії — перенесення знань, отриманих під час вивчення певного об’єкта (моделі), на інший, менш приступний для дослідження, — є важливим джерелом наукових гіпотез. У сучасній науці евристичні можливості методу аналогії найґрунтовніше розвинуті в подібності теорії, що спирається на вчення про розмірність фізичних величин і слугує науковою основою моделювання.

4) У мовознавстві — зближення раніше неоднакових форм (словозміни, словотвору тощо) внаслідок поширення продуктивнішої моделі. Так, за аналогією до іменників жіночого роду основи на ā (типу «рука»), які в давньоруській мові мали однакове закінчення «-ы» в називному і знахідному відмінках множини, у називному відмінку множини іменників чоловічого роду основи на у̌ («сьнъ», «медъ») поширилося закінчення знахідного відмінка «-ы» замість «-ове» (в сучас. укр. мові «сини», «меди»).

5) У літературознавстві — художній прийом, близький до порівняння. Щоби розкрити суть певного складного явища, письменник зображує інше, подібне явище, але простіше і краще знайоме читачеві.

6) У біології — зовнішня подібність організмів різних систематичних груп, а також органів або їхніх частин, що мають різне походження й однакову або відмінну будову. Аналогія зумовлена виробленням пристосувань живих організмів до існування в подібних умовах протягом тривалого часу або виконанням органами однакової функції (див. Аналогічні органи).

7) У техніці — схожість машин або механізмів (а також матеріалів, явищ, процесів) зі своїми моделями в певних властивостях, функціонуванні, особливостях.

Див. також Аналогія у філософії

Література

  1. Прокопов Д. Є. Інтерпретація хиби в європейській філософії XVII — середини XVIII століть. Київ : ПАРАПАН, 2008. 304 с.
  2. Конверський А. Є. Логіка (традиційна та сучасна). 2-ге вид. Київ : Центр навчальної літератури, 2008. 536 с.
  3. Женжера С. К вопросу об эвристическом значении метода аналогии // Університетська кафедра. 2016. № 5. С. 101–118.
  4. Кузь О. М., Чешко В. Ф. Філософія науки. Харків : ХНЕУ ім. С. Кузнеця, 2017. 172 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Аналогія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аналогія (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶