Аналіз структурний у методології науки

Аналіз структурний.jpg

Ана́ліз структу́рний (від лат. structиra — будова, розташування) — загальнонауковий метод дослідження, визначення сталих характеристик ієрархічно упорядкованої системи через виділення в ній підсистем та елементів різного рівня та визначення відносин і зв’язків між ними. Застосовується до систем різної природи: технічних, соціальних, організаційних, знаково-символічних тощо.

Основними принципами є: холізм; примат синхронії над діахронією (див. Діахронія та синхронія); виділення константних відносин і взаємозв’язків між елементами серед випадкових і несталих; моделювання можливих наслідків деформації структури. Вивчення комплексу відносин і взаємозв’язків між елементами структури передбачає абстрагування як від розвитку об’єкта (системи), так і від специфіки субстратних властивостей її складових елементів (на користь їх реляційних властивостей).

У технічних і природничих науках під структурним аналізом розуміють визначення впливу навантажень на фізичні (біологічні, геологічні та ін.) структури та їх компоненти.

Широко використовується в прикладній механіці, матеріалознавстві, прикладній математиці, архітектурі. У хімії, квантовій фізиці — метод визначення будови речовини, її атомного чи молекулярного складу, розташування атомів, розподілу електронної щільності.

У лінгвістиці заснований на оцінці статистичного розподілу в тексті різних видів і груп знаків та їх кореляції зі змістом та смислом тексту; виділенні сталих мовних структур.

У філософії метод був перенесений з мови на складніші феномени культури (у т.ч. мистецтво, релігію, науку), а також на дослідження структур мислення, психіки, пізнання, діяльності (див. Структуралізм).

Застосування структурного аналізу в різних галузях знання обумовило виникнення в середині 20 ст. комплексу холістичних підходів у різних галузях науки.

Література

  1. Декомб В. Современная французская философия / Пер. с фр. Москва : Весь Мир, 2000. 344 с.
  2. Баскаков А. Я., Туленков Н. В. Методология научного исследования. 2-е изд., испр. Киев : Міжрегіональна Академія Управління персоналом, 2004. 216 с.
  3. Білецький І. П. Філософія науки. Харків : Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця, 2005. 128 с.
  4. Каламбет С. В., Іванов С. В., Півняк Ю. В. Методологія наукових досліджень. Дніпропетровськ : Герда, 2015. 190 с.
  5. Ушаков Е. В. Философия и методология науки. Москва : Издательство Юрайт, 2018. 392 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Аналіз структурний у методології науки // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аналіз структурний у методології науки (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
15.04.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶