Аналіз тетрадний

Ана́ліз тетра́дний — метод генетичного аналізу еукаріотів, заснований на одночасному вивченні генотипів гаплоїдних клітин, утворених внаслідок мейозу в окремій диплоїдній клітині. Гаплоїдна фаза в життєвому циклі грибів, мохів, водоростей перевищує за тривалістю диплоїдну (зиготи). Після запліднення й утворення зиготи у цих організмів одразу починається мейоз внаслідок якого утворюються 4 спори — тетрада (наприклад, у аскоміцетів — це 4 аскоспори, що знаходяться в аску). Тетради гаплоїдних клітин (четвірки або пари четвірок спор) залишаються в батьківській клітині. Уперше розщеплення в межах однієї тетради виявили в мохів у 1920-х, а основи тетрадного аналізу сформулювали 1949 кілька дослідників незалежно один від одного. Метод дозволяє встановлювати розщеплення гамет після двох поділів дозрівання і аналізувати гаплоїдні особини. За моногібридного схрещування будь-яка пара алельних генів в тетрадах дає розщеплення 2:2, вкрай рідко можливі відхилення. Установити й вивчити такі відхилення можливо за допомогою тетрадного аналізу. Розташування спор в тетрадах може відрізнятися, зокрема, для видів роду нейсроспора (Neurospora) характерне лінійне розміщення, в дріжджів — секторальне. Завдяки тетрадному аналізу було доведено, що розщеплення є не статистичним результатом мейозу, а біологічною закономірністю. За допомогою тетрадного аналізу відстежують поведінку окремих генів і цілих хромосом під час мейозу, а також встановлюють генотип батьківських клітин.

Література

  1. Матвієнко С. В., Коссак Б. Й. Основи генетики. Львів, 2017. 115 с.

Автор

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Аналіз тетрадний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аналіз тетрадний (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶