Аналіз типологічний

Ана́ліз типологі́чний — загальнонауковий метод пізнання, який передбачає розчленування складних об’єктів та групування їх у певні класи, типи, категорії на підставі спільних істотних ознак.

Застосовується як перехід від найзагальнішого, абстрактного аналізу об’єкта до рівня конкретного дослідження. Ґрунтується на понятті типу як одиниці розчленовування досліджуваної реальності. Уможливлює виділення значущих, внутрішньо однорідних та якісно відмінних одна від одної груп при вивченні предметів, явищ, процесів.

Застосовується до різних об’єктів. Напр., за допомогою аналізу типологічного у соціальних науках виділяють і досліджують типи суспільств, соціальних процесів, груп, світоглядів, ціннісних орієнтацій, уявлень тощо; в архітектурі — здійснюють типологію будівель і споруд; у біології — типологію і класифікацію живих організмів та ін.

Передбачає низку послідовних етапів, які зводяться до двох основних процедур: виявлення загальних і вагомих ознак (рис) досліджуваних об’єктів; групування — об’єднання об’єктів у певні типи, класи, з огляду на їхню подібність.

Література

  1. Татарова Г. Г. Основы типологического анализа в социологических исследованиях. Москва : Издательский дом «Высшее образование и наука», 2009. 236 с.
  2. Кривуляк О. Типологічний аналіз жанру «молитви» у творах українських та російських романтиків // Науковий вісник Ужгородського університету. Сер.: Філологія. Соціальні комунікації. 2014. Вип. 1. С. 122–126.
  3. Бармашина Л. М., Бусель М. Я. Типологічний аналіз архітектурних об’єктів як метод вивчення типології будівель і споруд // Сучасні проблеми архітектури та містобудування. 2017. Вип. 48. С. 384–392.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Аналіз типологічний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аналіз типологічний (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶