Аналіз функціональний

Ана́ліз функціона́льний (від лат. від лат. functio — звершення, виконання) — багатозначний термін:

1) Загальнонауковий метод, що полягає у визначенні системоутворюючих залежностей і функцій досліджуваного об’єкта та їх впливу на інші об’єкти (системи, середовище). Складовими функціонального аналізу є: виявлення діапазону і змісту виконуваних функцій; механізмів здійснення функцій; умов і чинників їх адекватної реалізації; еволюції функцій та функціональності об’єкта з бігом часу; наслідків функціонування об’єкта в системі; причин і небезпек дисфункціональності; змін, що виникають у самому об’єкті при реалізації функцій; пошук функціональних еквівалентів тощо.

Поняття функції набуває широкого застосування від другої пол. 19 ст., разом із проникненням у філософію, соціологію, антропологію тощо біоорганічної парадигми. Залежно від змісту поняття «функція» (спеціалізована діяльність, роль у системі, об’єктивний зв’язок між певним явищем і станом системи в цілому, життєві процеси, службові обов’язки, робота (органу, механізму, приладу), бінарне відношення між елементами, призначення, реалізація закладеного потенціалу, залежність величин, об’єктивні наслідки, сприятливі для адаптації та інтеграції системи тощо), метод набуває виразної специфіки в різних галузях теоретичних і прикладних наук. Так, у теорії управління застосовується як поетапне виявлення та опис трудових (службових) функцій у сфері професійної діяльності, визначення ефективності їх виконання. У психології та педагогіці — як метод вивчення індивідуальної та групової поведінки. В економіці — методологія комплексного дослідження причинно-наслідкових зав’язків та залежностей як факторів розвитку економічних явищ і процесів. У філософії та соціогуманітарних науках поняття «функція», «дисфункція», «функціональність», «функціональна залежність», «функціонування» є базовими для функціонального та структурно-функціонального аналізу, системного підходу.

Метод функціонального аналізу використовується зокрема для розробки моделі компетенцій, професійних стандартів для галузей і професій.

2) Математична дисципліна або розділ сучасної математики, що досліджує безмежновимірні простори та їх відображення. Виник внаслідок узагальнення й синтезу ідей і методів класичного математичного аналізу (див. Аналіз математичний), теорії диференціяльних рівнянь, лінійної алгебри, геометрії. Остаточно сформувалася в 20-30-х роках 20 ст. Характеризується застосуванням понять, пов’язаних з різними абстрактними, безмежновимірними просторами: «топологічний векторний простір», «гільбертовий простір», «простори безперервних функцій», «неперервний функціонал», «лінійний функціонал», «оператор», «інтегральне перетворення» та ін. Застосовується в теорії диференціальних рівнянь, математичній статистиці, математичній фізиці, теоретичній фізиці (особливо квантовій механіці, теорії струн), теорії ймовірності, теорії випадкових процесів, гідромеханіці тощо.

3) В органічній хімії — сукупність методів якісного та кількісного визначення функціональних (реакційноздатних) груп або окремих атомів ув органічних сполуках (напр. гідроксильних груп — у спиртах, карбонільних — в альдегідах тощо). Застосовується для встановлення структури невідомих (отриманих вперше) сполук, контролю за процесами виробництва хімічних і фармацевтичних продуктів. Метод широко використовують у фармацевтичній хімії, токсикологічній хімії та хімії природних речовин.


Література

  1. Баскаков А. Я., Туленков Н. В. Методология научного исследования. Киев: Издательство МАУП, 2004. 216 с.
  2. Хелемский А. Я. Лекции по функциональному анализу. Москва : МЦНМО, 2004. 552 с.
  3. Білецький І. П. та ін. Філософія науки. Харків : ХНЕУ, 2005. 128 с.
  4. Кадець В. М. Курс функціонального аналізу та теорії міри / пер. з рос. Я. С. Магола. Львів : Видавництво І. Е. Чижиков, 2012. 559 с.
  5. Березанський Ю. М., Ус Г. Ф., Шефтель З. Г. Функціональний аналіз. Львів : Видавництво І. Е. Чижиков, 2014. 558 с.
  6. Каламбет С. В., Іванов С. В., Півняк Ю. В. Методологія наукових досліджень. Дніпропетровськ : Видавництво Маковецький, 2015. 191 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Аналіз функціональний // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аналіз функціональний (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
14.09.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶