Аналітична юриспруденція


Аналіти́чна юриспруде́нція — наукова течія у правознавстві, яка вбачає головне завдання останнього в аналізі правових норм з метою з’ясування змісту проблем, що традиційно вважають юридичними.

Історична довідка

Виникла в сер. 19 ст. і пов’язана з творчістю англійського правознавця Д. Остіна, який розвивав тезу свого співвітчизника Дж. Бентама про те, що право — це «веління суверена», і відкидав погляди прихильників природно-правової школи про договірне походження права. Як і Д. Остіну, представникам аналітичної юриспруденції різних часів властиве негативне ставлення до положень, які вбачають джерела права в соціально-економічному, культурному середовищі. Пов’язуючи природу права з наказом (волею) суверена, окремих суспільних груп чи одного правителя, прибічники аналітичної юриспруденції тим самим легітимізують правотворчість будь-якої влади.

Характеристика

Аналітична юриспруденція розглядає право як простий результат вільної діяльності законодавця, суверена, заперечуючи його соціально-економічну, моральну та історичну оцінки. Право сприймається в аналітичній юриспруденції як сукупність норм, упорядкована система законів і правових галузей. Відповідно й завдання юристів полягає у звільненні цієї системи від різного роду суперечностей та прогалин, в увазі до досконалішого вербального та змістового оформлення юридичних текстів. Подібна аналітична діяльність становить, з погляду її представників, сенс аналітичної юриспруденції. Основним недоліком такого підходу вважають абсолютизацію логіко-лінгвістичних методів там, де потрібен глибокий, всебічний аналіз суспільної і державно-правової практики, конфліктно-консенсусних відносин. У 20 ст. підхід, властивий аналітичній юриспруденції, використовували недемократичні, антиправові політичні режими.

Сучасні підходи

За сучасних умов аналітична юриспруденція зазнає деякої модифікації. Англійський правознавець Г. Гарт — представник «нової аналітичної школи права» — висунув конструкцію так званих первинних і вторинних норм.

  • «Первинні» норми (primary rules) — ті, що надані суверенам і внаслідок яких виникають певні обов’язки та правомочність.
  • «Вторинні» норми (secondary rules) — норми визнання (конституції), норми змін (заповіт, договір), норми санкції. Право, на думку вченого, — це поєднання «первинних» і «вторинних» норм. За такого підходу, близького до теорії «ступінчастого права» Г. Кельзена та А. Меркля, «вторинне» право констатується не державою, а само собою.

Багато західних правознавців критично оцінюють низку положень аналітичної юриспруденції, підкреслюючи, зокрема, що в ній спостерігається тенденція до розмивання чіткої межі між справді необхідними формально-логічним аналізом права та абстрактним логічним розмірковуванням, між працюючими конструкціями та схематично-формальним конструюванням.

Література

  1. Hart H. The Concept of Law. London : Oxford University Press, 1994. 315 p.
  2. Харт Х. Л. А. Концепція права / Пер. з англ. Київ : Сфера, 1998. 230 c.
  3. Макаренко В. П. Аналитическая философия права: концепции и проблемы // Известия высших учебных заведений. Правоведение. 2002. № 6. С. 10–33.
  4. Дудченко В. В. Аналітична юриспруденція про концепт права // Наукові праці Одеської національної юридичної академії. 2005. Т. 4. С. 34 45.
  5. Боденхаймер Э. Современная аналитическая юриспруденция и границы ее полезности // Известия высших учебных заведений. Правоведение. 2013. № 4. С. 148–155.
  6. Аналитическая юриспруденция в середине ХХ века: ответ профессору Боденхаймеру // Харт Г. Л. А. Философия и язык права. Сборник научных трудов / Пер. с англ. Москва : Канон, 2017. 384 с.

Автор ВУЕ

В. Д. Бабкін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бабкін В. Д. Аналітична юриспруденція // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аналітична юриспруденція (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
09.11.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶