Анатолійське плоскогір'я

гора Ерджіяс

Анатолі́йське плоскогі́рʼя — внутрішня частина Малоазійського нагір’я, розташованого на півострові Мала Азія (Анатолійському) у Туреччині. Назва походить від грец. ἀνατολή — схід сонця, місце, де сходить сонце.

Анатолійське плоскогір’я формує найбільшу фізико-географічну та геоморфологічну область Туреччини. Від узбережжя Чорного моря (на півночі) обмежоване Понтійськими горами, від узбережжя Середземного моря та Месопотамської низовини (на півдні) — горами Тавр. На сході Анатолійське плоскогір’я переходить у Вірменське нагірʼя.

Довжина — 700 км, ширина — 400 км. Середні висоти — від 900–1200 м на заході до 1600–2000 м на сході. Найвищі висоти мають пасма на межі Анатолійського плоскогір’я і Тавру. Тут розташовані гори Ерджіяс (3917 м), на схилах якої створено гірськолижний курорт, та Хасандаг (3253 м). Обидві вершини — згаслі стратовулкани.

Входить до тектонічно активного Альпійсько-Гімалайського складчастого поясу, збереглися згаслі вулкани, великі лавові поля. Трапляються сильні землетруси.

У південній частині — ландшафти вулканічного нагір’я Каппадокії, утворені вивітрюванням вулканічних туфів (див. Гереме національний парк та Каппадокії печерні поселення). У центральній частині розташоване велике солоне озеро Туз. Прісноводні озера Акшехір та Ебер мають тектонічне походження. Мережа водотоків густа, однак річки переважно маловодні та влітку пересихають. На найбільшій річці Кизил-Ірмак для зрошення та водопостачання споруджено водосховища. У східній частині розташоване верхів’я річки Євфрат. В окремих районах Анатолійського плоскогір’я водотоки відсутні.

Клімат аридний, основний тип ландшафту — напівпустелі. На заході та в порівняно обводнених долинах ростуть ксерофітні чагарники й ліси.

Попри посушливий клімат, складність із водопостачанням та сейсмічність, на Анатолійському плоскогір’ї розташовані великі міста Туреччини — її столиця Анкара, Конья, Кайсері, Ескішехір.

Література

  1. Пророченко Н. О. Туреччина: історія, культура, географія. Київ : Світ знань, 2005. 230 с.
  2. Landscapes and Landforms of Turkey / Ed. by C. Kuzucuoğlu, A. Çiner, N. Kazanciı. Cham : Springer, 2019. 632 p.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Анатолійське плоскогір'я // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анатолійське плоскогір'я (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.01.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶