Андраш I Католик

Бюст Андраша І Католика у Національному парку культурної спадщини м. Опустасері (Ópusztaszer Heritage Park)

А́ндраш І Като́лик (угор. I. Katolikus András; I. Katolikus Endre; бл. 1013 — бл. 05.12.1060) — король Угорщини (1046–1060) із династії Арпадів, з роду угорського вождя Такшоня. Щоб не допустити до угорського престолу Вазула (батька Андраша І Католика), його за наказом короля Стефана І осліпили (1031), а дітей вигнали з Угорщини.

1031–1046 Андраш І Католик перебував поза межами країни — у землях Пшемислідів, П’ястів та Рюриковичів. У м. Києві Ярослав I Мудрий видав за Андраша І Католика свою доньку Анастасію (див. Анастасія Ярославна). У них народилася донька Аделаїда та сини Соломон і Давид.

Восени 1046 Андраш І Католик, імовірно за підтримки тестя, повернувся в Угорщину, скинув із престолу племінника Стефана І — Петра Орсеоло, придушив язичницьке повстання та став королем, відновив у країні християнство.

1046–1053 спільно з братом-герцогом Белою успішно відбив кілька нападів імператорських військ Генріха ІІІ, який відмовлявся визнати Андраша І Католика угорським королем. 1055 Андраш І Католик заснував бенедиктинське абатство в Тихані, поряд з’явилися обитель для ченців східного обряду та поселення вихідців із Русі.

Зазнав поразки під час конфлікту з герцогом Белою за корону, яку Андраш І Католик планував віддати старшому синові Соломону. Був важко поранений і помер ще до коронації брата 06.12.1060.

Похований у Тиханському абатстві.

Література

  1. Werthner M. Az Árpádok családi tőrténete. Nagybecskereken: Pleitz Fer. Pál, 1892. viii+629 o.;
  2. Erdélyi L. A Tihányi apátság kritikus oklevelei. Budapest: Magyar Tudományos Akadémia, 1906. 111 o.;
  3. Kristó G., Mákk F. Az Árpád-házi uralkodok. Budapest: Interpress, 1988. 306 o.;
  4. Юрасов М. К. Русско-венгерские отношения второй трети ХІ в. // Венгрия и Россия в историческом прошлом. Материалы междисциплинарного семинара 26 января 2002 г. Сомбатхей, 2003. С. 4–44;
  5. Юрасов М. К. Когда Анастасия (?) Ярославна вышла замуж за венгерского королевича Эндре? // Мининские чтения. Труды научной конференции. Нижегородский государственный университет им. Н. И. Лобачевского (2021 октября 2006 г.). Нижний Новгород, 2007. С. 258–267;
  6. Волощук М. М. «Русь» в Угорському королівстві (ХІ — друга половина XIV ст.): суспільно-політична роль, майнові стосунки, міграції / Відп. ред. Л. В. Войтович. Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2014. - 496 с.

М. М. Волощук

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Волощук М. М. Андраш I Католик // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андраш I Католик (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
18.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶