Андромеди сузір'я

Художнє відображення Андромеди сузір’я із «Дзеркала Уранії», 1825
Сузір’я Андромеди в сучасному зоряному атласі

Андроме́ди сузі́р’я (лат. Andromeda, від грец. Ἀνδρομέδη) — сузір'я північної півкулі зоряного неба. Назване на честь героїні міфу (див. Міфи давньогрецькі) Андромеди, доньки Кассіопеї.

Андромеди сузір’я відоме у середньовічній астрономічній літературі як «Ланцюгова леді» або «Ланцюгова жінка». Сузір’я також називали Персеєю («дружина Персея») або Цефеєю («дочка Цефея»).

Сузір’я перебуває в межах прямого сходження від 22h 52m до 2h 31m; в межах схилення (див. Схилення астрономічне) — від +21° до +52° 30′ (рис. 2). Площа, яку займає сузір’я на небесній сфері, дорівнює 722 кв. градуси (19 місце серед усіх сузір’їв).

Суміжні сузір’я: Персей, Кассіопея, Ящірка, Пегас, Риби, Трикутник. У сузір'ї Андромеди є три зорі, блиск яких перевищує 3m у фотометричній системі (див. Фотометрія) UBV. Блиск 48 зір Андромеди не менший за 5,5m у цій самій системі. Зоря з найбільшим блиском — Альферац (2,04m).

До інших цікавих астрономічних об’єктів, які знаходяться

У межах Андромеди сузір’я знаходяться змінна зоря R Андромеди з амплітудою зміни блиску в 9 зоряних величин; розсіяне зоряне скупчення NGC 752; планетарна туманність NGC 7662 (Голуба Сніжка); супутники Андромеди туманності M110 і M32, а також віддаленіші галактики NGC 891 та NGC 891 (галактика, яка видима з ребра); зорі υ Андромеди (перша зоря головної послідовності, у якій була виявлена багатопланетна система) та Альмах — кратна зоряна система з чотирьох зір.

Для сузір'я характерні метеорні (див. Метеор) потоки — Андромедиди.

Сузір’я Андромеди спостерігають у межах географічних широт від +90° до –60°, воно містить одну з найвідоміших галактикАндромеди туманність (М 31). Найкращі умови видимості сузір’я на території України у вересні − жовтні.

Література

  1. Inglis M. Astronomy of the Milky Way: The Observer's Guide to the Northern Sky. Cham : Springer, 2017. 344 p.
  2. Schiff J. The Most Interesting Galaxies in the Universe. San Rafael : Morgan & Claypool Publishers, 2018. 164 p.

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Андромеди сузір'я // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андромеди сузір'я (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶