Андронім

Андро́нім [від грец. ἀνήρ (ἀνδρός) — чоловік і ὄνυμα, ὄνομα — ім’я, назва], маритонім — різновид антропоніма; іменування жінки за іменем, прізвищем чи прізвиськом її чоловіка (наприклад, Микитиха від Микита, Приймакова від Приймак, Терпилиха від Терпило).

Поширення й характеристика

Звичай називати заміжню жінку за її чоловіком існує у всіх слов’ян, однак засоби творення андронімів, набір андронімічних формантів та валентність кожного з них у різних мовах і діалектах не однакові. Наприклад, у болгар у 19 — поч. 20 ст. андронім був обов’язковим елементом називання заміжньої жінки. Така модель, вочевидь, пов’язана зі структурою патріархальної сім’ї.

У західнослов’янських та інших мовах світу відпрізвищеві андроніми виконують роль жіночих прізвищ (напр., словац. Novaková, чес. Svobódová, угор. Horvátné — від чоловічих варіантів Novák, Svóboda, Horvát відповідно). Не однакове й місце андронімів у лексичному складі різних мов і періодів їхнього історичного розвитку.

Андроніми в українській мові

Андроніми в українській мові зафіксовано писемними пам’ятками 15–16 ст. У діалектах української мови існує 10 суфіксів для творення андронімів, зокрема -их- (найпоширеніший), -к-, -янк-, -ин-, -ан-, -ул-, -ов-, -овк-, -ин-, -а-.

У староукраїнській мові андронімами вільно послуговувалися в усіх стилях. У сучасній українській мові їх зазвичай використовують винятково в художньому чи іноді епістолярному стилях, а також у розмовно-побутовому як ідентифікатор заміжньої жінки.

Фахівці з ономастики кваліфікують андроніми неоднозначно — як особливий вид антропонімів або родичівських (генесіонімічних) прізвиськ. У говірках українського діалектного простору андроніми теж сприймають по-різному: можуть слугувати особовими іменами заміжніх жінок, функціонувати нейтрально чи, навпаки, додавати експресії, виражаючи погордливе ставлення до заміжньої жінки.

Література

  1. Трійняк І. Словник українських імен. Київ: Довіра, 2005. 508 с.;
  2. Чучка П. Прізвища закарпатських українців. Історико-етимологічний словник. Львів: Світ, 2005. – XLVIII+701 с.;
  3. Денисюк В. В. Антропоніми в українській історіографічній традиції другої половини ХVІІ–ХVІІІ ст. Київ: Міленіум, 2006. 203 с;
  4. Познанська В. Андроніми у східностепових говірках Донеччини // Лінгвістичні студії. 2012. Вип. 24. С. 197–200;
  5. Наливайко М. Я. Сімейно-родова антропонімія Львівщини // Наук. записки Нац. ун-ту «Острозька акад.». Сер.: Філол. 2017. Вип. 64 (2). С. 43–45.

Автор ВУЕ

П. П. Чучка


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Чучка П. П. Андронім // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андронім (дата звернення: 10.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.06.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶