Андрієвська, Олександра Олексіївна

Андрієвська Олександра Олексіївна.jpg

Андріє́вська, Олекса́ндра Олексі́ївна (05.05.1900, м. Одеса, тепер Україна — 31.07.1982, м. Київ, тепер Україна) — педагог, філолог, доктор філологічних наук (з 1970), професор (з 1971). Народилася в сім’ї О. О. Андрієвського — педагога, публіциста, історика, літературознавця, громадського діяча. Племінниця М. О. Андрієвського — філолога й педагога.

Андрієвська, Олександра Олексіївна

Народження 05.05.1900
Місце народження Одеса
Смерть 31.07.1982
Місце смерті Київ
Alma mater Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Місце діяльності Київ
Напрями діяльності мовознавство, методика викладання іноземних мов

Освіта

1916 закінчила Київську жіночу гімназію А. Дучинської та вступила на історико-філологічний факультет Вищих жіночих курсів, який 1922 був об’єднаний із Київським інститутом народної освіти (тепер Київський національний університет імені Тараса Шевченка). Дипломну роботу писала з історії філософії в проф. О. Гілярова, після чого залишилася працювати в нього на кафедрі.

1922 обрана дійсним членом Київського філософського товариства.

Діяльність

З жовтня 1922 працювала в Українській академії наук (тепер Національна академія наук України) співробітником Комісії словника живої мови, була перекладачем із французької і німецької мов на українську для Книгоспілки та Просвітницького відділу Дніпросоюзу.

Від січня 1923 працювала інструктором у бібліотечній секції народної освіти, з жовтня того ж року — у бібліотеці українського Червоного хреста. Читала лекції на Червоноармійських бібліотечних курсах, працювала у клубах, організовуючи освітні гуртки.

З 1924 для провадження наукової роботи вступила до педагогічного семінару Київського інституту народної освіти, після закінчення працювала в секції експериментальної педагогіки й педагогічної психотехніки у професора О. Раєвського і в секції рефлексології К. Мокульського в цьому ж інституті.

З лютого 1925 навчалася в аспірантурі при педагогічній кафедрі Інституту соціального забезпечення. Крім роботи над промоційною працею, розробляла питання психоаналізу педології та пристосування його до педагогічної практики, досліджувала можливості використання його методики в системі тогочасного виховання.

1927 захистила промоційну працю про методи дослідження розумового розвитку дитини й роль у ньому мови. Педагонічну роботу розпочала у школі в бюро профорієнтації підлітків при Інституті праці, читала курс психології на факультеті дефектології та соціального виховання (після запровадження наукових ступенів 1934 працю визнано відповідником кандидатської дисертації).

Від 1937 — викладач французької мови на щойно створеному факультеті іноземних мов Київського університету. Водночас завідувала французькою секцією Державних курсів іноземних мов ім. М. Гельца. Відтоді її науковим профілем стала філологія.

1970 захистила докторську дисертацію «Невласне-пряма мова в сучасній французькій художній прозі».

О. Андрієвська — активна дослідниця лексики, синтаксису та стилістики французької мови, новатор у галузі лінгвостилістики й лінгвістики тексту. Мала вплив на розвиток французької лексикології, теоретичної граматики та лінгвостилістики, а також становлення сучасної школи романістики в Україні.

Авторка понад 100 праць, найвагомішими з яких є французько-український (1955) та українсько-французький словник (1963), виданий у співавтор. з Л. Яворовською, а також навчальні посібники французькою мовою: «Курс лексикології французької мови» («Cours de lexicologie françai se»; 1958), «Синтаксис сучасної французької мови» («Syntaxe du francais moderne»; 1973).

Праці

  1. Французько-український словник: Близько 50000 слів. Київ, 1955. (у співавт.);
  2. Cours de lexicologie française. Kiev, 1958;
  3. Precis de syntaxe francaise. Lviv, 1962;
  4. Несобственно-прямая речь в художественной прозе Луи Арагона. Киев, 1967;
  5. Syntaxe du français moderne. Kiev,1973.

Література

  1. Андрієвська Олександра Олексіївна // Київський національний університет імені Тараса Шевченка: Незабутні постаті / Авт.-упоряд. О. Матвійчук, Н. Струк. Київ: Світ Успіху, 2005;
  2. Венгренівська М. А., Сторожук І. Я. Олександра Олексіївна Андрієвська — перекладознавець // Проблеми семантики слова, речення та тексту. 2010. Вип. 25. С. 435–442;
  3. Крючков Г. Г., Бурбело В. Б., Соломарська О. О. Внесок професора О. О. Андрієвської в розвиток романської філології в Україні. Нарис життя й діяльності до 110-ої річниці від дня народження професора Олександри Олексіївни Андрієвської // Проблеми семантики, прагматики та когнітивної лінгвістики. 2010. Вип. 18. С. 5–9;
  4. Андрієвська Олександра Олексіївна // Історія української бібліотечної справи в іменах (кінець ХІХ ст. — 1941 р.) / Авт.-уклад. Л. В. Гарбар. Київ, 2017.

Автор ВУЕ

О. О. Кравченко Ю. В. Підвальна

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кравченко О. О., Підвальна Ю. В. Андрієвська, Олександра Олексіївна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Андрієвська, Олександра Олексіївна (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.10.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶