Аненій-Ной

Герб
Прапор

Ане́ній-Ной, Аненій-Нойський район (рум. Anenii Noi) — адміністративно-територіальна одиниця Молдови.

Аненій-Ной (Anenii Noi)

Тип район
Адміністративний центр Аненій-Ной
Країна Молдова
Чисельність населення (тис.осіб) 78.996
Адміністративні кордони Кріулень, Яловень, Каушень, Кишинівська муніципія, Бендерська муніципія
Палац родини Мімі

Географічне положення

Район розташований у центрі країни. Межує з Придністров’ям, районами Кріулень, Яловень, Каушень, а також Кишинівським і Бендерським муніципіями.

Адміністративний поділ

До складу району входять 45 населених пунктів. Адміністративний центр — м. Аненій-Ной.

Історична довідка

У 14–19 ст. територія входила до складу Молдавського князівства. За значного сільськогосподарського освоєння тут виникли великі села Бульбоака й Цинцерень. Згодом на місці німецького с. Нова Миколаївка і російського с. Стара Миколаївка утворилося містечко, назване в 1926 Аненій-Ной (Нові Анени). Після розпаду Російської імперії та падіння Молдавської Демократичної Республіки (1918) разом з іншими районами Бессарабії Аненій-Ной увійшов до Румунії. З 1940 — у складі СРСР. 1941 утворено Бульбокський район із центром у с. Бульбоака. Під час Другої світової війни, від 1941 до 1944, окупований Румунією. 1963 Бульбокський район перейменовано на Новоаненський. У незалежній Молдові протягом 1999–2002 був частиною Кишинівського повіту й дістав назву Аненій-Ной. Після скасування повітового поділу став самостійною адміністративно-територіальною одиницею.

Природа

Аненій-Ной розташований на правому березі р. Дністер. Рельєф — терасова рівнина, припіднята на південному заході (до 200 м). Височина складена неогеновими відкладами, подекуди зберігся давній алювій.

Експлуатуються родовища будівельної сировини: вапняку, гравію, суглинків.

На території району переважають чорноземи.

Східний кордон району утворює р. Дністер. Центральну частину перетинає його права притока — р. Бик, у заплаві якої знаходиться оз. Салаш.

Клімат помірно-континентальний. Середня температура липня — +22,5 °С, січня — -1,9 °С. Опадів — 440 мм/рік.

Аненій-Ной розташований на півдні лісостепової зони, але ділянки природної степової рослинності не збереглися. Залишилися окремі лісові масиви з дубу, грабу й липи, що охороняються, зокрема Гирбовецький ліс (площею близько 22,4 км²).

Населення

Загальна кількість населення (2014, перепис) — 78 996 осіб. Народжуваність становить 10,5 ‰, смертність — 10,7 ‰ (2016, оцінка). Національна структура (2014, перепис): молдавани (82,4 %), українці (6,0 %), румуни (5,6 %), росіяни (4,5 %) та інші. За релігійними групами — більшість православні (99 %). У статевій структурі переважають жінки (51,4 %). Домінує сільське населення (89 %).

Господарство

Основна галузь промисловості — харчова, насамперед виноробна.

Економіка району орієнтована на виробництво та переробку сільськогосподарської продукції. 74,7 % земель займають сільськогосподарські угіддя, зокрема 58,5 % — рілля, 4,3 % — виноградники, 3,4 % — сади. Вирощують зернові, овочі та фрукти. Також розвинені свинарство і птахівництво (птахофабрики в селах Флорені й Гирбовець).

Освіта, культура

У районі — 36 шкіл, де навчаються понад 10 тис. учнів. У райцентрі — 3 гімназії, будинок культури, бібліотека. У с. Бульбоака зберігся палац родини Мімі, збудований молдавським політиком і адвокатом К. О. Мімі (1868–1935). Там само розташовані винні заводи. У с. Цинцерені проживали дипломат Д. Стуарт (1832–1902), його брат А. Стуарт (1842–1917) — біолог, етнограф, фундатор дитячої лікарні в м. Кишиневі (1884) та історико-краєзнавчого музею в м. Бендерах (1914). Щорічно проводиться фестиваль духових оркестрів. Місцева футбольна команда «Агаріста» — учасниця Ліги чемпіонів УЄФА серед жінок.

Література

  1. Рымбу Н. Л. Физическая география Молдавской ССР. Кишинев : Киевский Гештальт Университет, 1980. 107 с.
  2. Тарнакин В., Соловьева Т. Бессарабские истории: Историко-краеведческие журналистские расследования. Кишинёв : Pontos, 2011. 302 с.
  3. Anuarul Statistic al Moldovei 2018. Chişinău : Biroul Național de Statistică al Republicii Moldova, 2018. 469 p.

Автор ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гуцуляк В. М., Присакар В. Б. Аненій-Ной // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аненій-Ной (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶