Анеуплоїдія

Анеуплоїді́я (від грец. ἄνευ — без, ἁπλόος, тут — кратний і εἶδος — вигляд) — стан клітини, тканини чи організму, за якого вони містять число хромосом, що відхиляється від чисел, кратних n (гаплоїдному числу); містять зменшену (гіпоанеуплоїд) або збільшену (гіперанеуплоїд) кількість хромосом однієї або кількох гомологічних пар. Наприклад, гіпоанеуплоїди — моносомік (2n-1), нулісомік (2n-2), подвійний моносомік (2n-1-1), триплоїдний дисомік (3n-1) тощо; гіперанеуплоїди — трисомік (2n+1), тетрасомік (2n+2), подвійний трисомік (2n+1+1) тощо. Якщо число хромосом анеуплоїда перевищує диплоїдне, його називають також незбалансованим поліплоїдом.

Анеуплоїдія виникає внаслідок порушення процесів розподілу та розходження хромосом у процесі редукційного поділу (мейозу), а також втрати окремих хромосом в анафазі мітозу й утворення ядер зі зменшеним числом хромосом; нерозходження однієї чи кількох хромосом, що приводить до утворення ядра з гіпо- або гіперплоїдним числом хромосом; багатополюсних мітозів з неправильним розподілом хромосом по дочірніх ядрах, що призводить до утворення кількох анеуплоїдних ядер. Анеуплоїди трапляються як у рослин, так і у тварин, а також у людини. Їх застосовують у моносомному аналізі для встановлення локалізації генів у певних хромосомах. У рослин при схрещуванні нулісоміків з тетрасоміками в геном можливо ввести певну хромосому з бажаними генами, що важливо для селекції. Зазвичай анеуплоїдія призводить до зниження життєздатності нащадків. У людини анеуплоїдія — причина низки хромосомних захворювань. Наприклад, причиною Дауна синдрому є трисомія по 21-й хромосомі. Вирізняють також анеуплоїдію соматичну — коливання числа хромосом, що спостерігають у нормальних соматичних клітинах рослин тварин і людини. Частіше це явище відбувається у патологічних клітинах, зокрема злоякісних пухлин, або у клітинах і тканинах, культивованих in vitro.

Література

  1. Бреславец Л. П. Полиплоидия в природе и в опыте. Москва : Академия наук СССР, 1963. 364 с.
  2. Экспериментальная полиплоидия у культурных растений / Отв. ред. В. П. Зосимович. Киев : Наукова думка, 1974. 192 с.
  3. Стрельчук С. І., Демідов С. В., Бердишев Г. Д. та ін. Генетика з основами селекції. Київ : Фітосоціоцентр, 2000. 293 с.
  4. Кунах В. А. Біотехнологія лікарських рослин. Генетичні і фізіолого-біохімічні основи. Київ : Логос, 2005. 730 с.
  5. Тоцький В. М. Генетика. 3-тє вид., випр. та допов. Одеса : Астропринт, 2008. 712 с.
  6. Инге-Вечтомов С. Г. Генетика с основами селекции. 3-е изд. Санкт-Петербург : Издательство Н-Л, 2015. 720 с.

Автор ВУЕ

В. А. Кунах


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кунах В. А. Анеуплоїдія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анеуплоїдія (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
30.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶