Аноа

Аноа. Аноа рівнинний (Bubalus depressicornis)

Аноа́, буйвіл малий (Anoa) — підрід азійських оленеподібних (парнокопитних) роду буйвіл (Bubalus) родини порожнисторогі (Bovidae).

Таксономія та характеристика

У складі підроду 2 ендемічні види ссавців з о. Сулавесі в Індонезії: аноа рівнинний (Bubalus depressicornis) та аноа гірський (Bubalus quarlesi), їхня систематика складна. Дискусійними є питання поширення видів і таксономічного статусу підроду, який за даними генетичних досліджень може розглядатися як самостійний рід. Самостійність обох видів аноа визнається за відсутності достовірних генетичних та морфологічних відомостей на користь інших поглядів. Разом з тим, деякі дослідники визнають монотиповість підроду аноа з єдиним видом — аноа гірським, а аноа рівнинного вважають його морфотипом.

Карликові буйволи обох видів кремезні, висота і вага тіла є діагностичними ознаками на видовому рівні. Висота аноа в холці 60–100 см, вага тіла самиць до 150 кг, самців — до 300 кг. Аноа гірський менший за розмірами чим аноа рівнинний: висота його особин в холці становить близько 75 см, а вага тіла — до 150 кг. Кінцівки короткі, товста шия, форма рогів відрізняється. Особини обох статей карликових буйволів мають роги, забарвлення шкіри дорослих тварин чорне або коричневе, у молодих — рудувато-коричневе, самці зазвичай темніші за самиць; шерсть майже відсутня. Тривалість життя в неволі становить 20–30 років, статева зрілість настає на другому або третьому році життя; народжується лише 1 теля на рік. Ведуть поодинокий спосіб життя.

Поширення та екологія

Аноа є ендеміками фауни о. Сулавесі й деяких прилеглих островів в Індонезії, відомі з різних типів лісових екосистем. Карликові буйволи мешкають як у низовинних, так і в гірських до 2300 м над рівнем моря, а також мангрових та сформованих вторинно лісах. Екологія аноа маловивчена, так само як і їхнє поширення. Достовірно відомо про розповсюдження аноа в центральній та південно-східній частинах острова, переважно в природних заповідниках. Також мешкають у зоопарках Європи, Північної Америки й Азії, однак приручення їх майже неможливе.

Значення

Аноа вважаються реліктами фауни пізнього неогену. Є рідкісними видами (загрожує зникнення). Перебувають під охороною, занесені до міжнародних природоохоронних списків МСОП тощо. Попри високі ендемізм та різноманіття фауни і флори о. Сулавесі, аноа є одними з найважливіших об’єктів збереження як найбільші за розмірами ссавці. У другій половині 20 століття популяції обох видів значно скоротилися внаслідок безконтрольного полювання. Головними загрозами зникнення карликових буйволів є полювання на них тубільними племенами й браконьєрами заради м’яса та рогів, а також знищення основних місць їхнього існування — лісів, внаслідок розорювання.

Література

  1. Burton J., Hedges S., Mustari A. The Taxonomic Status, Distribution and Conservation of the Lowland Anoa Bubalus depressicornis and Mountain Anoa Bubalus quarlesi // Mammal Review. 2005. Vol. 35. № 1. P. 25–50.
  2. Загороднюк І., Дикий І. Мисливська теріофауна України: видовий склад і вернакулярні назви // Вісник Львівського університету. Серія біологічна. 2012. Вип. 58. С. 21–44.
  3. Fucuda T., Iino Yu., Eitsuka T. et al. Cellular Conservation of Endangered Midget Buffalo (Lowland Anoa, Bubalus quarlesi) by Establishment of Primary Cultured Cell, and its Immortalization with Expression of Cell Cycle Regulators // Cytotechnology. 2016. № 68 (5). P. 1937–1947.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Аноа // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Аноа (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶