Анодно-механічна обробка

Ано́дно-механі́чна обро́бка — спосіб обробки металів комбінованою електрохімічною та електроерозійною дією електричного струму на виріб у середовищі електроліту.

Полягає в електрохімічному (анодному) розчиненні металу й подальшому механічному видаленні зруйнованого металевого шару.

Анодно-механiчна обробка мал.jpg
Анодно-механiчний верстат мал.jpg

У процесі анодно-механічної обробки металеву заготовку (анод) та інструмент (катод з маловуглецевої сталі), між якими вводять електроліт (водний розчин силікату натрію Na2SiО3, інколи з додаванням солей інших кислот), вмикають у коло постійного струму низької напруги (до 30 В). Унаслідок цього на поверхні заготовки утворюється важкорозчинна плівка. У разі натискання електрода-інструмента на заготовку плівка руйнується і виникає електричний розряд, тепло якого спричиняє місцеве плавлення металу. Розплавлені металеві частинки разом з електролітом відкидаються електродом-інструментом, що швидко обертається або переміщується. Зміною електричного режиму й тиску можна досягти різної шорсткості поверхні оброблюваного виробу.

Інтенсивність знімання шару металу практично не залежить від механічних властивостей оброблюваних металів та інструменту (в’язкості, міцності, твердості), тому анодно-механічну обробку застосовують у процесі роботи з в’язкими матеріалами, високолегованими сталями, твердими сплавами. Анодно-механічна обробка саме таких матеріалів має високий техніко-економічний ефект: збільшується продуктивність, зменшуються кількість відходів і витрата енергії, різко знижуються витрати на інструмент. Цим способом розрізають заготовки на частини, прорізають пази і щілини, обробляють поверхні тіл обертання, шліфують пласкі поверхні та поверхні, що мають форму тіл обертання, полірують поверхні, заточують різальний інструмент.

Див. також

Анодно-механічний верстат

Література

  1. Антропов Л. І. Теоретична електрохімія. Київ : Либідь, 1993. 544 с.
  2. Ющенко К. А., Борисов Ю. С., Кузнецов В. Д. та ін. Інженерія поверхні. Київ : Наукова думка, 2007. 559 с.
  3. Захаркін О. У. Технологічні основи машинобудування. Суми : Сумський державний університет, 2009. 137 с.
  4. Байрачний Б. І. Технічна електрохімія : в 5 ч. Харків : Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут», 2012. Ч. 4. 496 с.
  5. Кислова О. В. Основи електрохімії. Київ : Київський національний університет технологій та дизайну, 2017. 128 с.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Редакція ВУЕ Анодно-механічна обробка // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анодно-механічна обробка (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
02.07.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶