Анодування

Анодовані ключі з алюмінію

Анодува́ння (від грец. ἄνοδος, букв. — шлях угору) — утворення оксидної плівки на поверхні металевих виробів електрохімічним способом безпосередньо із самого металу.

Під час анодування вироби, занурені в електроліти, з’єднують з анодом джерела живлення. Оксидні плівки 1–200 мкм завтовшки мають підвищену твердість, стійкість проти спрацювання, високу жаротривкість і добрі електроізоляційні властивості, міцно з’єднуються з металом. Найчастіше анодуванню піддають вироби з алюмінію та алюмінієвих сплавів.

Історична довідка

Уперше анодування в розчині хроматної кислоти (xCrО3 · H2O, де x може мати значення від 1 до 4) застосовано в 1920-х у Великій Британії для захисту корпусів літаків, виготовлених з дюралюмінію. Пізніше як електроліт використовували розчини оксалатної (щавлевої) та ортофосфатної кислот, однак найбільш розповсюдженими стали технологічні процеси, засновані на використанні сульфатної (сірчаної) кислоти. Подібний процес запатентовано 1927 у Великій Британії; промисловий розвиток він уперше отримав у США.

Характеристика

За особливостями технологічного процесу виокремлюють тепле, холодне, тверде та мікродугове анодування.

Тепле анодування проводять за кімнатної (15–20 °С) температури. Його переваги: не потребує складного обладнання, дає змогу отримувати різнокольорові покриття; недоліки ― невисока антикорозійна та механічна захищеність анодованих матеріалів.

Холодне анодування потребує примусового глибокого охолодження (до -10 °С). Переваги: висока якість, міцність і велика товщина анодного шару, низька швидкість розчинення його поверхні; недоліки ― складність технологічного процесу, неможливість отримання різнокольорових покриттів.

Тверде анодування полягає в електролітичному процесі окиснення в кислотних електролітах за спеціально дібраних температурних і електричних умов. Покриття створюють таким, що половина його товщини утворюється в глибині матеріалу, а половина ― наростає на поверхні. Особливість технології полягає у використанні відразу кількох електролітів, і в рамках одного процесу можуть застосовувати оксалатну, сульфатну, лимонну, винну й боратну кислоти. У процесі анодування щільність струму поступово збільшується й завдяки структурним змінам в осередках плівка набуває підвищеної міцності.

Мікродугове анодування ― електрохімічний процес, під час якого між анодом й електролітом формуються поверхневі мікророзряди, що істотно впливають і на покриття, і на електроліт. В зоні пробою різко підвищуються температура й тиск, частина металу переходить у розчин у вигляді йонів. Інша частина розплавленого металу взаємодіє з компонентами електроліту й формує покриття. Цей спосіб дає змогу отримувати багатофункціональні керамікоподібні покриття з широким комплексом властивостей: зносостійкістю, стійкістю до корозії, теплостійкістю, високою електроізоляційною здатністю та декоративністю.

Застосування

Анодування застосовують у машинобудуванні для захисту виробів від корозії, приладобудуванні (див. Приладобудівна промисловість) для декоративного оздоблення й захисту приладів від механічного та хімічного впливу, в літакобудуванні, радіоелектроніці.

Джерела

  1. ДСТУ 2491-94. Покриття металеві та неметалеві неорганічні. Терміни та визначення. Київ : Держстандарт України, 1995. 38 с.
  2. ДСТУ Б В.2.6-193:2013. Захист металевих конструкційвідкорозії. Вимоги до проектування. Київ : Мінрегіон України, 2013. 46 с.

Література

  1. Ющенко К. А., Борисов Ю. С., Кузнецов В. Д. та ін. Інженерія поверхні. Київ : Наукова думка, 2007. 560 с.
  2. Барон Ю. М. Технология конструкционных материалов. Санкт-Петербург : Питер, 2012. 512 с.
  3. Бик М. В., Букет О. І., Васильєв Г. С. Методи захисту обладнання від корозії та захист на стадії проектування. Київ : Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського, 2018. 318 с.

Автор ВУЕ

Т. А. Каменська


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Каменська Т. А. Анодування // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Анодування (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
28.02.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶