Антиандрогени

Антиандроге́ни (від анти… та андрогени), антагоністи андрогенних гормонів — група лікарських засобів, здатних пригнічувати біосинтез чоловічих статевих гормонів. Залежно від сфери застосування належать до груп АТХL02BB (флутамід, бікалутамід, ніталутамід, ензалутамід), G03HA (ципротерон), G04CB (фінастерид, дутастерид).

Класифікація і застосування

За механізмом дії антиандрогени поділяють на блокатори андрогенних рецепторів (наприклад, флутамід, ципротерон) та інгібітори 5-альфа-редуктази (наприклад, фінастерид). Флутамід належить до похідних фенілпропанаміду (має нестероїдну структуру), гальмує транспорт та/або зв’язування дигідротестостерону з рецепторами в ядрах клітин органа-мішені (передміхурова залоза) і затримує ріст пухлин передміхурової залози. Застосовують переважно для лікування прогресуючого раку передміхурової залози. Ципротерон є стероїдною сполукою — похідним прогестерону. Блокуючи чутливі до тестостерону (дигідротестостерону) андрогенні рецептори у периферичних тканинах-мішенях, пригнічує утворення комплексу дигідротестостерону з антиандрогеновими рецепторами, зокрема, в ядрах клітин передміхурової залози. Пригнічуючи вивільнення гонадотропінів, затримує дію ендогенного тестостерону на клітини пухлин. У чоловіків призводить до послаблення статевого потягу і потенції, а також зниження функцій яєчка. Призначають за важких проявів гіперандрогенної активності у жінок (важкі форми гірсутизму, андрогенозалежної алопеції, акне та себореї), за неоперабельного раку передміхурової залози (включно з випадками резистентності пухлин до інших гормональних препаратів), патологічних розладах статевого потягу для зниження сексуальної потреби. Фінастерид та дутастерид — специфічні конкурентні інгібітори 5-альфа-редуктази типу II (внутрішньоклітинного ферменту, що перетворює тестостерон у дигідротестостерон). Неспоріднені до рецепторів андрогенів. Застосовують для лікування доброякісної гіперплазії передміхурової залози, профілактики урологічних ускладнень і зниження ризику гострої затримки сечі, зниження потреби у проведенні хірургічних втручань, серед яких трансуретральна резекція передміхурової залози та простатектомія. У комбінації з альфа-адреноблокаторами (альфузозин) — для зниження ризику прогресування симптомів, пов’язаних з доброякісною гіперплазією передміхурової залози.

Література

  1. Машковский М. Д. Лекарственные средства 16-е изд., перераб., испр. и доп. Москва : Новая волна, 2012. 1216 с.
  2. Харкевич Д. А. Фармакология. 12-е изд., испр., перераб. и доп. Москва : Гэотар-Медиа, 2017. 760 с.
  3. Чекман І. С., Горчакова Н. О., Казак Л. І. та ін. Фармакологія / За ред. І. С. Чекмана. 4-те вид. Вінниця : Нова книга, 2017. 784 с.
  4. Довідник лікарських засобів зареєстрованих в Україні станом на 15.07.2019. URL: https://medhub.info
  5. ATC / DDD Index 2020 // WHO Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology. URL: https://www.whocc.no/atc_ddd_index/

Автор ВУЕ

Т. А. Бухтіарова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бухтіарова Т. А. Антиандрогени // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антиандрогени (дата звернення: 15.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶