Антибільшовицький блок народів

Антибільшовицький блок народів, непоштова марка

Антибільшови́цький блок наро́дів (АБН) — міжнародне об’єднання емігрантських політичних орг-цій різних народів для боротьби з рос. більшовизмом і СРСР у цілому.

Заснування й характеристика

Відповідно до офіційної версії, АБН створено 21-22.11.1943 за ініціативою Організації українських націоналістів (революційної) на таємній 1-й конференції поневолених народів Східної Європи і Азії в с. Будераж (тепер — Рівненського району Рівненської обл.).

В основу концепції АБН покладено ідеї лідера ОУН(б) С. Бандери, викладені в інструкції для провідних членів ОУН у Західній Європі та основні положення статей «Україна в авангарді революції народів» і «Дві концепції — АБН і Межимор’я», видрукуваних проводом закордонних частин ОУН (ЗЧ ОУН) у 1-му числі видання «Визвольна політика» у Празі.

Діяльність

Фактично об’єднання почало діяти після Установчого конгресу АБН, що відбувся 16.04.1946 в Мюнхені. Реалізувати основні функції АБН в Україні мала ОУН(б). На 2-му конгресі (1948) до блоку приєдналися національні організації Естонії, Латвії, Литви, Польщі, Румунії, Сербії, Словаччини, Хорватії. Зокрема, АБН підтримали словацька організація «Білі партизани», литовська «За волю Литви» та ін. (всього до АБН у різний час входили представники 23-х народів).

Конгрес висунув нову концепцію, згідно з якою поневолені народи являють собою третю силу між Заходом та СРСР. АБН провадив активну пропагандистську діяльність: видавав брошури, організовував демонстрації, зокрема в Мюнхені 1949, в якій взяли участь понад 10 тис. осіб, створив Фронт молоді АБН, видавав журнал «ABN-Correspondence» (редакторка — Я. (Слава) Стецько).

У 1950-ті товариства прихильників АБН було створено у Великій Британії, Бельгії, Франції, Канаді, США, Австралії, державах Південної Америки, на Тайвані. На 3-му конгресі АБН у Мюнхені (березень 1954) ухвалено «Маніфест свободи» та статут АБН; до його центральних органів увійшли представники 15-ти національних рухів; того ж року активісти АБН пікетували ООН.

Після 3-го конгресу об’єднання значно розширило зв’язки з національними рухами різних країн, про що свідчать відвідини президентом АБН Я. Стецьком Тайваню й Іспанії, візит на запрошення Антибільшовицької ліги народів Азії (АЛНА), під час якого він запропонував створити світовий фронт проти комунізму і російського імперіалізму.

1967 АБН став співзасновником Світової антикомуністичної ліги (САЛ), в установчій конференції якої взяли участь 72 представники національних рухів народів світу та 14 міжнародних політичних організацій. Президенти АБН: Я. Стецько (1946–1986), Я. (Слава) Стецько (1986–1996).

1996 АБН припинив існування у зв’язку з виконанням своєї місії. Друкований орган «ABN — Correspondence» виходив від 1949 нім., англ. і періодично франц. мовами.

Література

  1. АБН в світлі постанов конференцій та інших матеріалів з діяльності 1941–1945 pp. (Збірка документів). Б. м., 1956. 368 с.;
  2. АБН в світлі постанов конференцій та інших матеріалів з діяльності 1959–1966 pp. (Збірка документів). Б. м., 1979. 464 с.;
  3. Armstrong J. Ukrainian nationalism. Littleton: Ukrainian Academic Press, 1980. 361 p.;
  4. АБН в світлі постанов конференцій та інших матеріалів з діяльності 1967–1970 pp. (Збірка документів). Б. м., 1981. 528 с.;
  5. АБН в світлі постанов конференцій та інших матеріалів з діяльності 1971–1975 pp. (Збірка документів). Б. м., 1982. 456 с.

Автор ВУЕ

М. С. Дорошко

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Дорошко М. С. Антибільшовицький блок народів // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антибільшовицький блок народів (дата звернення: 7.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
10.09.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶