Антигеморагічні засоби

Антигеморагі́чні засоби (від анти… ігрец. αἱμορραγής — кровоточивий), гемостатики — засоби, що сприяють зупиненню кровотеч (група АТХ B02). До них належать антифібринолітичні препарати (група АТХ В02А), вітамін К й інші гемостатики (група АТХB02B). Остання група включає лікарські засоби для системного застосування (препарати вітаміну К, фактори зсідання крові, фібриноген та ін.), а також місцеві гемостатики.

Препарати вітаміну К для медичних цілей (фітоменадіоніменадіон) отримують синтетично. Вони підвищують зсідання крові, підсилюючи синтез факторів протромбінового комплексу в печінці, прокоагулянтів, інгібітору коагуляції протеїну С, білків, що зв’язують кальцій у плазмі крові і тканинах (фітоменадіон) або синтезу в печінці факторів зсідання крові ІІ, VII, ІХ та Х та стабілізації проконвертину (менадіон).

Застосовують у лікувальних і профілактичних цілях при станах, що супроводжуються геморагічним синдромом і гіпопротромбінемією.

Фібриноген (людини) є природним складником крові, бере участь у кінцевій стадії процесу зсідання крові (утворення згустку). Застосовують при гіпо- та афібриногенемії, кровотечах у травматологічній, хірургічній, акушерсько-гінекологічній практиці. Інші гемостатики для системного застосування (етамзилат, роміплостим, елтромбопаг та ін.) мають гемостатичний ефект за різними механізмами: стимулюють утворення фактору зсідання крові ІІІ, нормалізують адгезію тромбоцитів, підвищують стійкість капілярів, нормалізують їхню проникність, поліпшують мікроциркуляцію (етамзилат); мають тромбоцитопоетичну дію (елтромбопаг).

Препарат, отриманий на основі рекомбінантної ДНК-технології — роміплостим (аналог тромбопоетину), є стимулятором тромбопоезу. Застосовують для профілактики та лікування кровотеч різного ґенезу залежно від специфіки притаманних препаратам фармакологічних властивостей.

Як гемостатики системної дії використовують також гемостатичні засоби рослинного походження (лагохілус п’янкий, листки кропиви, кора калини та ін.) у вигляді настоїв, настоянок, екстрактів, зокрема при геморагічних діатезах, легеневих, ниркових, маткових, гемороїдальних кровотечах.

Для медичних цілей існує низка гемостатиків місцевої дії, у складі яких є желатин, фібрин, тромбін, окиснена целюлоза тощо (плівка та губка фібринна ізогенна, губка гемостатична колагенова, губка антисептична з канаміцином, желпластан та ін.). Їх застосовують для зупинення капілярних і паренхіматозних кровотеч унаслідок оперативних втручань, травм тощо.

Література

  1. Машковский М. Д. Лекарственные средства. 16-е изд., перераб.,испр. и доп. Москва : Новая волна, 2012. 1216 с.
  2. Чекман І. С., Горчакова Н. О., Казак Л. І. та ін. Фармакологія / Під ред. І. С. Чекмана. 3-є вид.,випр. та доопрац. Вінниця : Нова книга, 2016. 784 с.
  3. Довідник лікарських засобів, зареєстрованих в Україні станом на 18.12.2017. URL: https://medhub.info
  4. Харкевич Д. А. Фармакология. 12-е изд., испр., перераб. и доп. Москва : ГЭОТАР-Медиа, 2017. 760 с.
  5. ATC / DDD Index 2018 // WHO Collaborating Centre for Drug Statistics Methodology. URL: https://www.whocc.no/atc_ddd_index/
  6. Drugs.com. URL: https://www.drugs.com/

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Лєвих А. Е., Хомяк О. В. Антигеморагічні засоби // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антигеморагічні засоби (дата звернення: 8.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶