Антидарвінізм

Антидарвіні́зм (від анти… і дарвінізм) — низка здебільшого наукових еволюційних концепцій (автогенез, номогенез, ортогенез, сальтаціонізм, мутаціонізм, теорія нейтральної еволюції та ін.), що базуються на визнанні ролі об’єктивних історичних перетворень у розвитку й становленні живої природи, але без участі природного добору як рушійної сили еволюції.

Антидарвіністські концепції сформувалися переважно у 20 ст. як протиставлення класичному дарвінізму й синтетичній теорії еволюції. Їх об’єднує або заперечення природного добору як провідного чинника еволюції, або навіть повне його невизнання як об’єктивного природного явища. Ідеологічною основою антидарвінізму є критика основних постулатів дарвінізму (положень про адаптивний характер еволюції, природний добір як рушійну силу еволюції, поняття про «найбільш пристосований організм», тощо) й акцентування уваги на нерозв’язаних дарвінізмом питаннях. Зокрема йдеться про неможливість пояснити стрибкоподібний характер видоутворення або нейтральний характер нуклеотидних заміщень. Одним з новітніх напрямів антидарвінізму слід вважати нейтральну теорію еволюції, згідно з якою молекулярно-генетичні зміни мають непристосувальний, нейтральний характер.

Сучасний антидарвінізм слід відрізняти від різних форм неоламаркізму, що ґрунтуються на хибних уявленнях про успадкування набутих за життя ознак, а також від креаціонізму, що є не науковою концепцією, а теологічною доктриною. Типовими антидарвіністами є біологи, які заявили про себе і як оригінальні філософи: Л. Берг, О. Любіщев, С. Мейн, Л. Корочкін.

Література

  1. Берг Л. С. Труды по теории эволюции, 1922–1930. Ленинград : Наука, 1977. 387 с.
  2. Kimura M. The Neutral Theory of Molecular Evolution. Cambridge : Cambridge University Press, 1984. 384 p.
  3. Чайковский Ю. В. С. В. Мейен как эволюционист и натурфилософ // Материалы симпозиума, посвящённого памяти Сергея Викторовича Мейена (1935–1987). Москва, 25–26 декабря 2000 г. Москва : ГЕОС, 2001. С. 70–71.
  4. Белецкая Е. А. Генетика и эволюция. 2-е изд., стер. Москва : Флинта, 2014. 108 с.
  5. Handbook of Evolutionary Thinking in the Sciences / Ed. by Th. Heams, P. Huneman, G. Lecointre et al. Berlin : Springer, 2015. 910 p.

Автор ВУЕ

С. В. Межжерін

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Межжерін С. В. Антидарвінізм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Антидарвінізм (дата звернення: 13.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.03.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶